Güvenlik 31 EKİM 2013 / 11:17

"38 milyon şifre çalındı"

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan Adobe saldırısında 3 milyon kişinin etkilendiği sanılırken, bu rakamın çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Şirketten yapılan açıklamada, bir ay önde ortaya çıkarılan saldırıda fotoğrafçılar ve tasarımcılar tarafından sıkça kullanılan popüler yazılımı Photoshop’un kaynak kodlarının çalındığı belirtildi. Saldırganların Adobe’den 38 milyon kullanıcının kredi kartı bilgileri ve diğer verilerinin çalındığı ortaya çıktı. Ayrıca Adobe’ye üye kullanıcıların isimleri ve şifreleri de farklı bir veritabanından ele geçirildi.

Daha önce Adobe; Acrobat, ColdFusion ve ColdFusion Builder yazılımlarının kaynak kodlarının çalındığını duyurmuştu. Kaç hesap bilgisine ulaşıldığı konusunda çalışmaların sürdüğünü açıklayan Adobe sözcüsü Heather Edell, çalınan verilerin şifreli olduğunu hatırlattı. Şu ana kadar hiçbir beklenmedik hareketin gerçekleşmediğini aktaran Edell, ele geçirilen verilerin ardından herhangi bir saldırı düzenlenip düzenlenmediği konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Guardian’a konuyla ilgili bilgi veren güvenlik araştırmacısı ve siber saldırılar uzmanı Marcus Carey, çalınan verilerin şifreli olmasına kanmamak gerektiğini zira birçok yöntemle verilere ulaşılabileceğini ifade etti. Kullanıcı adı ve şifrelerle sistemlere sızılabileceğinin altını çizen Carey, “Şu anda saldırganların elinde gelecek saldırılar için bir hazine var” açıklamasında bulundu.
ETİKETLER : Adobe saldırısı

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics