Güvenlik 19 MART 2018 / 10:47

5 milyon Android cihazında virüs tehlikesi var

Akıllı telefonların açıklarını bularak virüs yaymaya çalışan korsanlar, 5 milyon Android cihazına virüs yaymış durumda.

Güvenlik araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, global çapta yaklaşık 5 milyon cihazın etkilendiği bir virüs yazılımı keşfettiler. Cihazlarda ''System Wi-Fi Service'' adıyla telefonun arkaplanında gezen virüs yazılımı, kötü sonuçlar doğurabilir. Hatta en popüler Android markalarını da tehdit altında bırakıyor.

Samsung, Huawei, Honor, Xiaomi, Oppo, Vivo ve Ginoee markalarına sahip cihazlar dünya çapında piyasada oldukça popüler. Adı geçen kötü yazılımın gerçek adı ise RottenSys olarak açıklandı. Yapılan araştırmayı Çin merkezli güvenlik firması Tian Pai gerçekleştirdi.

Güvenli Wi-Fi hizmeti adı altında gizlenen RottenSys, hemen hemen tüm Android uygulamalarıyla birlikte çalışabiliyor. Eylül 2016'dan bu yana yayılmaya başlayan virüsün bugün itibariyle tam 4 milyon 965 bin 460 cihazı etkisi altına almış durumda. Büyük ihtimalle bu haberi okuduğunuzda bu sayı 5 milyon barajını çoktan geçmiş olacaktır.

Bu arada yapılan araştırmalar sonucunda RottenSys virüsünün bir reklam düzmecesi olduğu ortaya çıktı. Üretilen sahte tıklamaların sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Bu durumda yapılan sahte tıklamalar son 10 günde bu korsanlara tam 115 bin dolar kazandırdı.
ETİKETLER : android virüs

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics