Güvenlik 15 AĞUSTOS 2013 / 13:29

Açık alanlarda risk artıyor

Havalimanları, oteller, kafeler ve restoranlarda halka açık Wi-Fi bağlantısı saldırganların da gözbebeği. VPN kullanımıyla bu etkin noktalarda korunmak mümkün. Tüm iletişimi şifreli bir tünel üzerine yönlendiren bir VPN (Virtual Private Network) bağlantısı güvenli tarafta kalmakta faydalı olur. Ancak seçilen etkin nokta VPN kullanımına izin vermiyorsa, Kaspersky Lab çözümlerinden yararlanılabilir.

SSL’i kullanın

SSL ile sadece oturum açma bilgilerini değil, tüm iletişiminizi şifreleyen bir servis kullanmanız önemli. Adresten önce https:// yazdığınızdan emin olun. Web sitesi yüklenir yüklenmez güvenlik sertifikası kontrol edilir. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmadan devam etmeyin. Bu bile yeterli olmayabilir. Çünkü korsanlar sahte sertifikalar oluşturmak konusunda uzmanları bile atlatabiliyorlar.

Bu yöntem “Taş Devri”ne geri dönmek gibi düşünülebilir. Fakat birçok havalimanının bekleme salonlarında Wi-Fi bağlantısına ek olarak Ethernet kablo da bulunuyor. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için bu gayet makul bir çözüm. Aynı şekilde birçok otel de odalarında kablolu internet erişim imkanı sunuyor. Bu servis her zaman ücretsiz olmasa da, güvenli bir erişim için küçük bir tutarı gözden çıkarmalısınız.

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics