Güvenlik 02 ŞUBAT 2016 / 12:25

Akıllı şehirler, güvenlikte de ‘akıllı’ hale geliyor

Securing Smart Cities; küresel bazda şirketler, kamu kuruluşları, medya kuruluşları, kar amacı gütmeyen girişimler ve kişilerin işbirliğiyle akıllı şehirlerin mevcut ve gelecekteki siber güvenlik sorunlarını çözmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir girişim. Bu oluşum, Avrupa Birliği (AB) Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı'nın akıllı şehirlerde toplu taşıma siber güvenliği hakkındaki iki çalışmasına da katkıda bulundu. Girişim 2015 yılında IO Active, Kaspersky Lab, Bastille, Cloud Security Alliance ve bir dizi önde gelen IT Güvenliği şirketinin yanı sıra dünyanın dört bir yanında çeşitli bağımsız uzmanlar tarafından başlatıldı.

İki çalışma ve daha fazlası
“Akıllı Toplu Taşıma Siber Güvenliği ve Dayanıklılığı; Uygulamalar ve Tavsiyeler” başlıklı ilk çalışma, akıllı şehirler bağlamında Akıllı Toplu Taşıma (IPT) için kritik öneme sahip varlıkların korunmasına odaklanıyor. Çalışmada ele alınan varlıklar metro, otobüs, hafif raylı sistem ve akıllı şehirlerde bulunan diğer toplu taşıma modlarını da içerecek ve akıllı şehirlerdeki IPT operatörleri için “dahili” varlıklar olarak değerlendirilebilecek yerel toplu taşıma ağlarının normal işletimine katkıda bulunuyor. Çalışmada bu kritik varlıklar, iş ve toplum bakış açısından ele alınırken, IPT'nin dayanıklılığını artırmak amacıyla siber tehditlere karşı iyi güvenlik uygulamalarına da değiniliyor. 
“Akıllı Şehirlerde Ulaşım Sektörünün Mimari Modeli” başlıklı ikinci çalışmada ise akıllı şehirlerde ulaşım sektörünün mimari modeli çiziliyor ve IPT operatörleri için pratik ve uygulamalı bir rehberlik sağlayan iyi siber güvenlik uygulamaları hakkında bilgi veriliyor. Girişim hakkında detaylar securingsmartcities.org sitesinde yer alıyor.   
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics