Güvenlik 08 ŞUBAT 2013 / 16:34

Avrupa BT'nin iplerini sıkı tutuyor

Avrupa Birliği tarafından önerilen yeni kurallara göre, enerji şirketler, bankave hastaneler gibi Avrupa çapında 40 binin üzerinde kuruma bilişim suçlarını bildirme zorunluluğu gelecek.


Son dönemde artan siber suç sayısına karşı AB çapında bir önlem için atılan adım büyük önem taşıyor. AB Dijital Gündem Komiseri Neelie Kroes, Avrupa’nın bilişim güvenliğiyle mücadele konusunda adımlar atması gerektiğini belirterek bu öneride bulunduklarını aktardı.


Birçok şirket ve kurum internet üzerinden yapılan saldırıları ya da güvenlik ihlallerini bildirmenin itibarlarına zarar vereceğini düşünerek bu girişimden kaçınıyor. Oluşturulacak özel havuzda şirket ismi ve detaylı bilgileri yer almadan kurumlara gerçekleşen saldırılar bir veritabanında toplanabilir.


Önerinin detaylarına bakıldığında her ülkede Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi kurulması ve şirketlerin bilişim suçlarını bu kurumlara bildirmesi gerekiyor. AB’ye göre Avrupa’da dört şirketten sadece birinde düzenli olarak gözden geçirilen bilişim ve iletişim teknolojileri güvenlik politikası mevcut. Bilişim ve iletişim teknolojileri konusunda çalışan şirketlerde bile oran sadece ikide bir.


Daha önce de Avrupa Birliği’ne hizmet etmek üzere merkezi Hollanda’da olan bir siber suçla mücadele merkezi kuruldu. Çevrimiçi bankacılık dolandırıcılığı, çocuk istismarı ve AB’deki kritik altyapılar ile BT sistemlerine karşı gerçekleştirilebilecek siber saldırılara karşı mücadelece verecek oluşumu Europol finanse ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics