Güvenlik 27 KASIM 2013 / 10:23

BT cihazları sigorta kapsamında

Şirketler, çalışanlarına verdikleri teknolojik cihazları koruma altına almaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda sadece büyük ölçekli firmaların tercih ettiği uygulamaya bu yıl KOBİ’ler de dâhil oldu. Şirketler bu tarz bir güvence ile 1 yılda yaklaşık 650 bin TL tasarruf sağladı.

Şirketlerin sahip olduğu teknolojik cihaz sayısında her yıl istikrarlı bir artış var. 2012 yılında şirketlerin satın aldığı akıllı telefon sayısı 100 bin adete yaklaşırken, 2013 yılının ilk 9 aylık döneminde bu rakam aşıldı. Şirketler, bu cihazların başına gelebilecek kazalara karşı da önlemler almaya başladılar. Eylül 2012 – Eylül 2013 döneminde 24 şirket kurumsal hizmet paketi alarak 5500 cihazını güvenceye aldı. Bu cihazların yaklaşık 3000 tanesi hasar gördü. Şirketler almış oldukları hizmet paketleri sayesinde 650 bin TL’lik hasardan kurtuldu.

Elektronik cihazları kırılma, hırsızlık, sıvı teması, gasp, kapkaç, kavrulma gibi kullanıcı hatalarına karşı güvence altına alan Teknokask, son 1 yılda 24 şirkete daha kurumsal hizmet vermeye başladı. Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, şirketlerin oluşacak hasarları kayıpsız atlatmak adına bu tür fayda sağlayan çalışmalara sıcak baktığını belirterek, “Önceleri bu tür hasarların olabileceğini ve buna karşı önlemler alınması gerektiğini anlatmak üzere şirketlere biz gidiyorduk. Ancak hasar maliyetlerinin artmasıyla şirketler bizimle anlaşma yapmaya geliyor, kurumsal hizmet paketlerimizden alıyor” dedi.

Bu tür hizmetlerden sadece şirketlerin değil, şirket çalışanlarının da hoşnut olduğunu belirten Gülgeç, “Oluşabilecek kazalar nedeniyle yüksek maddi yükümlülük altına girmek istemedikleri için bu hizmetlere sıcak bakıyorlar.’’ dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics