Dosya Güvenlik 05 AĞUSTOS 2014 / 16:16

BT güvenliği yeni kavramlarla şekilleniyor

Türkiye’deki BT yatırımlarının güvenlik için ayrılan kısımları gelişmiş ülkelerin ortalamalarının epeyce altında kalıyor. BT güvenlik sektörünün temsilcilerine de genelde bu kanı hâkim olmuş durumda. Ortak ses, güvenlik çözümleri hakkındaki farkındalığın artırılması ve bilincin oluşturulması gerektiği yönünde.


Bireylerin kurumsal dünyayı harekete geçirdiği, öncü teknolojileri kendilerinin kullanıp, kurumlarına getirdiği bir döneme girildi. Bu sebeple bireylerin yaşadığı tehditler kurumların da en büyük tehditleri arasına girdi. Çözüm ise bireylerin kişisel cihazlarındaki işletim sistemlerinin güvenliğini sağlama konusundaki yetersiz girişimlerinin ötesine geçilerek BYOD yaklaşımlarından geliyor. Bununla birlikte birçok yeni kavram yeni nesil tehditlere karşı çözüm üretilmesine olanak tanıyor.
Dünya çapında kamu kurumlarından veri sızıntılarının artmaya devam ettiği, şirket içi verilerin saldırganların eline geçtiği olayları sıkça yaşamaya başladık. Bu konularda alınması gereken önlemleri sektörün temsilcilerinden dinledik. Bununla birlikte bulut bilişim, büyük veri, sosyal medya ve mobil cihazlar üzerinde yoğunlaşan eğilimlerde güvenliğin göz ardı edilip edilmediğini sorguladık.
Dosyamızda şu konu başlıklarına değinerek hem Türkiye hem de dünyadaki gelişmeleri masaya yatırdık:

  • Türkiye'deki kurumların güvenlik çözümlerine bakış açısı ve dünyadaki kurumlarla karşılaştırılmaları

  • Veri sızıntılarını önlemenin yolu ne gibi önlemler almaktan geçiyor?

  • BYOD: Bireysel cihazların kurumsala adaptasyonu

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN