Güvenlik 29 MART 2013 / 14:11

Büyük veri analiziyle saldırılar önlenecek

[caption id="attachment_37416" align="alignleft" width="280"] HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürü Nil Bağdan[/caption]

HP, kurumların Büyük Veriyi analiz ederek güvenlik tehditlerini tespit etmesini sağlayan yeni çözümünü duyurdu. Sektörde ilk olan bu çözüm, kurumların Büyük Veriyi inceleyerek güvenlik riskleriyle ilgili bilgi edinmesini sağlıyor. Böylece, şirketlere yönelik güvenlik tehditlerini daha iyi tespit eden kurumlar gereken tedbirleri alarak saldırıları önlüyor.

Kurumlar, ilk kez duygu analizi yöntemi ile olay bilgilerini Büyük Veri ve güvenlik olayı platformlarına otomatik olarak uygulayabiliyor. Sonuç olarak, organizasyonlar, dahili ve harici tehditlerin gelişimini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor.

HP, ArcSight’ın güvenlik bilgisi ve olay yönetimi (SIEM) özelliklerini HP Autonomy IDOL içerik analitiği yapan motoruna bütünleştirdi. Bu bileşim, kullanıcıların her türden veriyle nasıl etkileşim kurduğuna yönelik verileri, konseptleri, duyguları ve kullanım modellerini otomatik olarak tanımlıyor.

Yeni çözüm, ham güvenlik verilerini anlamlandırarak kurumların güvenlik takip sistemlerinin kapasitesini artırıyor. İnsanların duygusal durumları ile tavırlarının davranış modelleri gibi verilerle ilişkilendirerek izlenmesi ve analiz edilmesi, şirketlerin normalde gözden kaçabilecek tehditleri de kısa sürede saptayacak donanıma sahip olmasını sağlıyor.

HP Autonomy, kurumların veriyle dahili ve harici etkileşimleri anlamasını sağlarken, yeni HP ArcSight Bulut Bağlantı Altyapısı da organizasyonların bulut hizmet sağlayıcılardan uygulama vaka ve günlük verilerini kolayca toplamasına imkan veriyor. Endüstri standardı protokollere dayanan HP ArcSight Bulut Bağlantı Altyapısı, yerel veri merkezi ve bulut uygulamalarındaki kullanıcı etkinliğinin tek noktadan gerçek zamanlı olarak izlenmesine olanak tanıyor.

HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürü Nil Bağdan, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Birçok organizasyon potansiyel tehditlerle mücadele etmek için gereken kritik bilgilere ulaşamıyor. Bulut üzerinden izleme sistemini  içerik analitiği  ve Büyük Veri işleme süreçlerine bütünleştiren HP, kurumlara potansiyel güvenlik ihlallerini önlemek için gereken bilgi kaynağını sağlıyor.”

Daha kapsamlı güvenlik analizi için Hadoop Büyük Veriden yararlanma

Tak–çalıştır özelliğine sahip HP ArcSight/Hadoop Entegrasyon Platformu, HP ArcSight 6.0c ile Apache™ Hadoop™ çözümünü birleştiriyor. Büyük Veri ambarlarında veri madenciliği hızını artıran bu iki teknoloji birlikte kullanıldığında, vakaların daha kapsamlı olarak görüntülemesini ve güvenlik saldırısı trendlerinin daha hızlı saptanmasını sağlıyor.

Bu çözüm, aynı zamanda HP ArcSight’ın raporlama, arama ve bağıntı kurma özelliklerini Hadoop’un büyük merkezi depolama havuz sistemine de bağlayarak, organizasyonlara petabayt ölçeğindeki bilgiyi işlemek için gereken depolama kapasitesini sunuyor. Böylece açık kaynaklı bilgisayar öğrenim algoritmaları ile istatistiksel analiz, anormallik saptama ve öngörülü analiz yöntemleri depolanan verilere uygulanabiliyor. Bu da güvenlik vakalarının detaylı olarak daha iyi anlaşılmasına imkan veriyor.

 

 

 
ETİKETLER : HP HP ArcSight HP Autonomy

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics