Güvenlik 04 EKİM 2013 / 15:09

Çalışanlar telefonunu hatalı kullanıyor

Kaspersky Lab’in araştırmasına göre, çalışanların attığı yanlış adımlar, veri hırsızlığının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bunun başında cep telefonu çaldırma ya da yanlış kullanmaktan kaynaklanan kazalar var.


Türkiye’ye yönelik sonuçlar gösteriyor ki, dünya ortalamasına göre Türk çalışanlar cep telefonlarını daha az çaldırıyor; daha çok hatalı kullanıyor. 


Kurumsal alanda uç nokta koruma çözümlerinde lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından gerçekleştirilen “2013 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri Araştırması”nın bulgularına göre, çalışan hataları, gizli kurumsal bilgilerin dışarıya sızmasına yol açan BT iç güvenlik kazalarının başlıca sebeplerinden birisini oluşturuyor.


Şirket çalışanlarının günlük görevlerini yerine getirmek için kullandıkları yazılımlardaki güvenlik açıkları, BT iç güvenlik kazalarının en önemli nedenlerinden biri. Şirketlerin yüzde 39’u bu problemi gündeme getiriyor. Bunun yanı sıra çalışan hataları nedeniyle ortaya çıkan farklı tip kazaların hacmi de oldukça yüksek. Şirketlerde ortaya çıkan BT iç güvenlik kazalarının beş farklı tipinden dördünün çalışanların hatalı aksiyonlarıyla yakından ilişkili olduğu tespit edilmiş durumda.


Araştırmada katılımcıların yaklaşık yüzde 32’si, çalışan hatası sonucu oluşan sızıntılardan bahsediyor. Şirketlerin yüzde 30’u ise, bir çalışanın hatası sonucu kaybolan veya çalınan mobil cihazlar nedeniyle ortaya çıkan kazaları belirtiyor. Ankete katılan şirketlerin yüzde 19’u, çalışanlar tarafından gerçekleştirilen kasıtlı sızıntılar olduğunu raporlarken, mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazalar (mobil e-posta istemcileri veya mesajlaşma yoluyla) ise ankete katılan şirketlerin yüzde 18’inde tespit edilmiş durumda.


Aynı zamanda katılımcıların ortalama yüzde 7’si, şirket operasyonlarına ilişkin kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklıyor. Kritik derecede hassas verilerde yaşanan sızıntılar, en çok çalışanlar mobil cihazlarını kaybettiğinde ya da çaldırdığında gerçekleşiyor. Katılımcıların yüzde 9’u bu tip kazaları daha önce yaşamış.


Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, Türkiye’de de çalışan hatalarından kaynaklı BT iç güvenlik kazalarının sıkça gündeme geldiğini açıklıyor. Aynı araştırma şirketinin Türkiye için yaptığı çalışma da bunu açıkça ortaya koyuyor. Buna göre çalışanların mobil cihazlarını çaldırmalarından kaynaklanan kazaların oranı, 2013’te yüzde 26’ya ulaşmış. Yine şirketlerin yüzde 12’si, kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklamış. Türkiye’de mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazaların oranı ise yüzde 19’la yine dünya ortalamasının üstünde.


Tam kapsamlı güvenlik çözümleri tercih edilmeli


Türkiye’de çalışan hatalarından kaynaklanan kaza oranlarının dünya çapında yüzdelerin üstünde olmasına dikkat çeken Sertan Selçuk, “Ülkemizde çalışanları BT tehditlerine karşı eğitmek, şirket içinde uygulanmak üzere güvenlik politikaları geliştirmek ve uygulandığından emin olmak, bu tip kazaları engelleyebilir” dedi. Kaspersky Endpoint Security for Business gibi özel bir güvenlik çözümü kullanmanın da faydasına dikkat çeken Selçuk, “Bu ürün, hem masaüstü bilgisayarları hem de mobil cihazları koruyan bir bileşene ve aynı zamanda onları etkin bir şekilde yöneten yetkinliğe sahip olduğundan, çalışanların tüm cihazlarının güvenliği garanti edilebilir” dedi.


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics