Güvenlik 07 KASIM 2013 / 14:21

Çocuklar korumasız internet kullanıyor

Güvenlik yazılımları üreticisi F-Secure tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre ebeveynlerin çoğu çocuklarının internette karşılaşabilecekleri tehlikelerden endişe duyduğu halde, çocuklarının kullandığı bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda güvenlik yazılımı kullanmıyor.Çocukların bilişsel ve ruhsal gelişimi üzerinde ciddi etkileri olan internet kullanımı, yeni nesillerin hayata bakış açılarını oluşturmalarında önemli rol oynuyor. Ebeveynler çocukların internet kullanımlarıyla ilgili farklı görüşlere sahip. Kimi internet kullanımını yasaklamaya varacak kadar baskıcı ve kaygılı, kimileriyse internetin hiç bir zararının olmayacağını düşünüyor.

F-Secure Digital Lifestyle 2013 araştırması verilerine göre, ebeveynlerin yüzde 78'i  çocuklarının internet üzerinde zararlı içeriklerle karşılaşma ihtimalinden endişe duyuyor, buna karşın pek çoğu herhangi bir aile koruma yazılımı kullanmıyor. Çocuklarının internette gereğinden fazla vakit geçirdiğini ve bunun sosyal hayatlarına olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 75 olarak  ortaya kondu. 15 farklı ülkeden, yaşları 20 ile 60 arasında değişen 6 bin geniş bant abonesini katıldığı araştırmada ebeveynlerin yüzde 97’si çocukların güvenli internet kullanımı konusunda eğitilmesi gerektiğini düşünüyor.

Araştırmadaki bir diğer bulgu, ebeveynlerin yüzde 43’ ünün çocukların birkaç tıklamayla kolayca satın alabildikleri uygulamalara ve oyun içi eşyalara gereğinden fazla para harcayacaklarından dolayı endişelendiklerini gösteriyor. 12 yaş altındaki çocukların yüzde 60’ ı tablet, akıllı telefon, taşınabilir oyun konsolu, müzik çalar gibi internete bağlanabilme yeteneği olan cihazlardan en az birine sahip ancak bu cihazlarda güvenli internet yazılımını teşvik eden yazılımların kullanılma oranı sadece yüzde 40 düzeyinde. Bu cihazlarda güvenlik yazılımlarının kullanım oranıysa sadece yüzde 22 düzeyinde kalıyor.

F-Secure ile Çocuklar İnternette Güvende
F-Secure, ürettiği güvenlik çözümlerini ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımına dair endişelerini ortadan kaldıracak bir anlayışla tasarlıyor, ebeveynlere çocuklarının internet kullanımını detaylı olarak denetleme, istemeyen sitelere erişimi engelleme ve internet kullanım zamanını kontrol altına alma olanağı sağlıyor.
Mobil cihazlara özel olarak geliştirilen F-Secure Mobile Security, mobil cihazları zararlı yazılımlara ve hırsızlığa karşı korurken, istenmeyen uygulamalara erişimin engellenmesi gibi fonksiyonları da barındırıyor.

Güvenliğine En Düşkün Kullanıcılar ABD’de
F-Secure Digital Lifestyle Survey araştırması, GfK tarafından 15 farklı ülkede, yaşları 20 ile 60 arasında değişen toplam 6 bin genişbant internet abonesi üzerinde gerçekleştirildi. Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsveç, Finlandiya, Polonya, ABD, Brezilya, Şili, Kolombiya, Avustralya ve Malezya’da gerçekleştirilen araştırma Nisan 2013’te tamamlandı. Araştırmaya göre aile koruma yazılımlarının en yaygın olduğu ülke, bilgisayarlarda yüzde 59 ve mobil cihazlarda yüzde 39’a ulaşan yazılım kullanma oranıyla Amerika Birleşik Devletleri geliyor ve onu  Kolombiya, Malezya, Şili ve İngiltere takip ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics