Güvenlik 04 ARALIK 2013 / 09:56

Cryptolocker'a karşı önleminizi alın

Cryptolocker türü zararlı yazılımlar yaygınlaşıyor. Verileri şifreleyen ve Cryptolocker olarak tanımlanan zararlı yazılımlar, bir süredir oldukça revaçta olan zekice tasarlanmış bir dolandırıcılık türü. Gönderilen bir e-postanın açılmasıyla, gizli bir fidye yazılımı bilgisayarınıza bulaşıyor ve tüm verinizi şifreliyor. Ekranda ise şifreyi çözmek için yüzlerce dolar ödemeniz gerektiğini yazan bir mesaj beliriyor. Verilerini düzgün şekilde yedekleyen işletmeler için bu tür sorunlar önemli değil.

Yedekli çalışma verileri koruyor 

Dünyanın önde gelen yedekleme ve iş sürekliği çözümleri sunan StorageCraft’ın Türkiye Ürün Müdürü Can Erginkurban’a göre, verilerini düzgün şekilde yedekleyen işletmeler için bu tür sorunlar önemli değil.

İlk değil, sonuncu da olmayacak

Virüs koruma programları bilgisayarlar için çok kritik güvenlik önlemleri sağlıyor ancak hiçbir antivirüs uygulaması çalışanlardan birinin kendi makinesine bir dosya indirmesini engellemiyor. Erginkurban, "ShadowProtect ile kolayca zamanda noktalar oluşturabilir ve bilgisayarınıza virüs bulaşmadan hemen önceki ana geri dönebilirsiniz. Düzenli olarak alacağınız yedekler sisteminizi göz açıp kapayıncaya kadar eski haline döndürebilmenizi sağlar.” diyerek cryptolocker yazılımlarına karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics