Güvenlik 23 EKİM 2013 / 10:30

DDoS saldırılarında yüzde 350 artış

Kurumsal ağlar ve servis sağlayıcıları için DDoS saldırılarına karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks, 2013'ün üçüncü çeyreğinde yaşanan 'dağıtık hizmet engelleme' (DDoS) saldırısı eğilimlerine ilişkin verileri yayınladı. Saldırı boyutunda gözlemlenen artışa göre DDoS, küresel arenada tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Arbor Networks Çözüm Mimarı Darren Anstee, Arbor Networks'ün ATLAS sistemi ile İnternet trafiğinin ve anlık saldırıların izlenebildiğini belirterek, "Hizmet sağlayıcısı müşterilerimizin katılımı arttıkça, olan biten hakkında daha da net bir fikir edinebiliyoruz." Dedi ve DDoS saldırılarındaki artış kadar ATLAS kullanımında da artış gözlemlediklerini belirtti. Konuya ilişkin diğer bilgiler de şöyle sıralanıyor:

• Bu yıl gerçekleşen saldırıların yüzde 54'ü 1 Gb/sn.'nin üzerinde ve 2012'de gerçekleşenlerden yüzde 33 daha fazla.

• Bu yıl gerçekleşen saldırıların yüzde 37'si 2 - 10 Gb/sn. aralığında ve geçen yıldan yüzde 15 daha fazla.

• 10 Gb/sn.'nin üzerindeki saldırı oranlarında yüzde 44 artış var ve tüm saldırıların yüzde 4'ünü oluşturuyor.

• 2012'nin tamamıyla karşılaştırıldığında bu yıl 20 Gb/sn.'nin üzerinde gerçekleşen saldırıların sayısında yüzde 350'den fazla artış var.

• 2013 için ortalama bir DDoS saldırısı şimdilik 2,64 Gb/sn. ile gerçekleşiyor ve bu rakam 2012'dekinin yüzde 78 daha fazlası.

• Bu yıl gözlemlenen tüm saldırıların yüzde 87'si bir saatten daha kısa sürüyor.

• Gözlemlenen ve doğrulanan en büyük saldırı boyutu 191 Gb/sn.'ye kadar çıkmış durumda.

Ortak çalışmanın verimli sonucu

Active Threat Level Analysis System (kısaca ATLAS),  yenilikçi bir internet izleme sistemi. ATLAS, trafik ve saldırı verilerini Arbor'un Güvenlik Mühendisliği ve Müdahale Ekibi olan ASERT ile anonim olarak paylaşmayı kabul etmiş 275'ten fazla servis sağlayıcısı tarafından yürütülen ortak bir çalışma. Bu verilerle birlikte Arbor'un küresel sanal sunucu ağından toplanan bilgiler, zararlı yazılım/saldırı aracı araştırmalarından toplanan veriler ve üçüncü taraflara ait güvenlik kuruluşlarından alınan bilgiler harmanlanıyor. ASERT bütün bu bilgileri analiz ederek, güvenlik topluluklarına tehditlerle ilgili olarak toplanan istihbarat bilgilerini ve müşterilerimizin en yeni tehditlere karşı korunmasına yardım edecek şekilde Arbor ürünleri içinden kullanılabilecek istihbarat akışını sağlıyor.

 
ETİKETLER : Arbor Networks Ddos

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics