Güvenlik 08 EKİM 2014 / 11:21

Devler, güvenlikte sınıfta kaldı

2013 yılında Amerikan dev market zinciri Target’ın sistemlerinden müşterilerine ait 40 milyon kredi kartı bilgisinin çalındığını açıklamasının ardından daha 1 yıl bile geçmeden Amerikan yapı market zinciri Home Depot’ta sistemlerinden müşteri bilgilerinin çalındığını açıkladı.

Eylül ayında 56 milyon banka ve kredi kartı bilgisinin çalınmış olabileceğini belirten Home Depot, ele geçirilen kredi kartı rakamıyla şu an rekoru elinde tutuyor. Amerikan finans kurumları bilgileri çalınan müşterilerinin hesaplarındaki şüpheli işlemleri durdurmak için seferber olsalar da, bazı müşterilerin kredi kartıyla işlemler çoktan yapılmış.

Gelmiş geçmiş en büyük güvenlik ihlali olarak anılan olayın geçen sene Target’ı hedef alan aynı kötücül yazılım kaynaklı olma ihtimali olduğu belirtiliyor. BlackPOS olarak adlandırılan bu kötücül yazılımın yeni bir versiyonunun Home Depot’un satış sistemlerinden kredi kartı bilgilerinin çalınmasına da neden olduğu tartışmalar arasında.

Javelin Strategy & Research raporuna göre, 2013 yılında bir önceki seneye göre yüztde 45 artışla banka ve kredi kartı hesapları dolandırıcılığından kaybedilmiş para 16 milyar dolar. Siber suçluların dünyada kayıt dışı ciddi bir ekonomi yarattığını belirten Vizyon Arge Satış Müdürü Sinem Tirkeş; “Her geçen yıl müşteri verilerini çaldıran dev markalara maalesef bir yenisi ekleniyor. Siber suçla mücadele alanında global iş birlikleri olmadığı sürece siber ekonomi daha ciddi bir boyut kazanacaktır” dedi. Bu tarz veri hırsızlıklarının geleneksel yöntemlerle yapılmadığını belirten Tirkeş; “Günümüzde siber suçlular daha hedef odaklı ve sürekli değişen yöntemlerle amaçlarına ulaşmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden firmalar bilişim güvenliği alanında gelişen yeni teknolojileri sürekli takip etmeli” diye ekledi. Veri kayıplarını engellemeye yönelik özellikleri de içeren web güvenliği alanında yeni bir marka oluşturmak için uzun yıllardır Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını belirten Tirkeş, global rakiplerini geri de bırakacak yeni bir teknoloji ile 2015’de pazara giriş yapacaklarının sinyalini de verdi.

 
ETİKETLER : HomeDepot Target

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics