Güvenlik 25 KASIM 2014 / 11:04

Düzenli yedekleme şart

Zekice tasarlanmış bir dolandırıcılık yazılımı olan Cryptolocker, kısa bir aradan sonra bu kez 2.0 sürümü ile yine verileri tehdit ediyor. Gönderilen bir e-postanın açılmasıyla, bu gizli fidye yazılımı bilgisayara bulaşıyor ve tüm veriyi şifreliyor. Ekranda ise şifreyi çözmek için binlerce dolar ödemek gerektiğini yazan bir mesaj beliriyor.

‘Fidye yazılımı’ olarak adlandırılan Cryptolocker tarzı kötü niyetli yazılımlar, bilgisayar kullanıcıları açısından en korkutucu dijital saldırılar arasında yer alıyor. Verileri şifreleyen siber suçlular, şifre anahtarı için akıllarına esen miktarda para talep edebiliyor. Zamanında ödeme yapılmazsa üretilen anahtar geçerliliğini yitiriyor ve verilere bir daha asla ulaşılamıyor.

Yedekleme ve iş sürekliği çözümleri sunan StorageCraft’ın Türkiye Ürün Müdürü Can Erginkurban’a göre, verilerini düzgün şekilde yedekleyen ve yedeklerini şirket ağı dışında saklayan işletmeler için bu tür sorunlar ölüm kalım meselesi haline gelmiyor. Sunucu veya kişisel bilgisayar fark etmeksizin yedeklerden geri dönmenin bu kullanıcılar için sıkıntı oluşturmadığını belirten Erginkurban, “Düzenli aralıklarla yedek almak bu tür sorunların üstesinden gelmenin en önemli yöntemi. Birçok iş ortağımızdan aldığımız geri bildirimler, StorageCraft ShadowProtect ile alınmış yedeklerin çoğu kez işletmelerin hayatını kurtardığına dikkat çekiyor” dedi.

“2013’de hızla yayılan Cryptolocker, 2014’ün son aylarında da tekrar ve özellikle Türkiye‘de agresif yayılma gösterdi” diyen Erginkurban, şöyle devam etti:

“Cryptolocker bu tür ilk tehdit değil ve sonuncusu da olmayacak. Antivirüs yazılımları bu tehditleri durdurabilmek için çok önemli işlev üstleniyor. Fakat antivirüs uygulamaları, çalışanlardan birinin kendi makinesine bir dosya indirmesine engel olmuyor. Bu tür tehditlere karşı ShadowProtect ile kolayca zamanda noktalar oluşturabilir ve bilgisayarınıza virüs bulaşmadan hemen önceki duruma geri dönebilirsiniz. Düzenli olarak alacağınız yedekler, sisteminizi eski haline döndürebilmenizi sağlar.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics