Güvenlik 25 ARALIK 2013 / 15:53

Finans kurumları tehdit altında

 Symantec finansal Truva atı tehlikelerinin 2013 yılı durumuyla ilgili yeni bir rapor yayınladı. Yarım milyon bilgisayar finansal Truva atlarının hedefinde. Amaçları finansal kazanç olan saldırganlar çevrimiçi  bankacılık sistemlerini ve finansal kuruluşları hedef alıyor ve büyük çapta dolandırıcılıkları gerçekleştirmek için gelişmiş Truva atları kullanıyorlar.

88 farklı ülkeden seçilen 1400’den fazla finans kuruluşu Truva atları yüzde 50’den fazlasının hedefinde yer alıyor. Saldırı listesinin ilk 15 sırasında yer alan finans kuruluşları. Truva atı ağları Orta Doğu, Afrika ve Asya’da genişlemeye devam ediyor. 

Yeni tip kurumlar geleneksel çevrimiçi bankacılık sisteminin dışından seçiliyor. 2013 yılının ilk üç çeyreğinde finansal Truva atları sayısı üç kat arttı ve her ay neredeyse yarım milyon bilgisayar saldırılara açık hale getirildi. Finansal Truva atlarının arkasındaki mekaniği anlamak ve operasyonlarını değerlendirebilmek için Symantec, Truva atlarına ait 8 çevrimiçi bankacılık sisteminin 1000’den fazla en yeni yapılandırma dosyasını analiz etti. Bu yapılandırma dosyaları, Truva atlarının hangi URL’lere saldırması ve nasıl bir strateji izlemesi gerektiğini gösteriyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics