Güvenlik 20 ŞUBAT 2013 / 13:39

Google Chrome’da bunlara dikkat

Bitdefender, son günlerde yaygınlaşan ve sahte Adobe Flash Player eklentisi hakkında tüm internet kullanıcılarını uyardı. Google Chrome tarayıcılarına yüklenen sahte eklenti, sizin adınıza bazı Facebook sayfalarını beğenerek dolandırıcıların amaçlarına alet ediyor. Kullanıcı bilgisi dahilinde olmadan Facebook üzerinden beğenilen sayfalar, daha sonra dolandırıcılık için kullanılıyor veya cinsel içerik sağlayıcılara satılıyor. Cinsel içerik sağlayıcıları da kullanıcının adını da kullanarak Facebook’ da reklam yapıyor ve yeni kullanıcılar edinmeye çalışıyor.

Sistemin işleyişinde; Facebook veya herhangi bir internet platformunda komik kedi görüntüleri içeren bir video kullanıcının karşısına geliyor. Kullanıcı bu videoyu oynatmak istediğinizde karşısına Adobe Flash Player’ in özel bir sürümünü yüklemesi gerektiğini belirten bir mesaj geliyor. Yükleme için onay verildiğinde ‘’Business Flash Player!’’ adında, Facebook *çerezlerine (cookie) erişen ve kullanıcının adına sayfaları beğenen bir eklenti bilgisayarlara yüklenmiş oluyor. Bu eklenti kullanıcı adına içeriği boş çeşitli sayfaları beğeniyor. Bu içeriği boş sayfaların beğeni sayısı arttığında sayfa bir dolandırıcılık çetesine veya cinsel içerik sağlayıcısına satılıyor. Sayfanın ismi de amacına göre değiştiriliyor. Kullanıcının adı ise Facebook reklamlarında arkadaşlarının önüne o sayfayı beğendiğini gösteren bir reklam olarak çıkıyor.

Bu yöntemin çok yeni olduğunu belirten Bitdefender’ın Türkiye temsilcisi Kavi International Genel Müdürü Cüneyt Kavi, bu tip uygulamaların diğer tarayıcılara da çok kısa sürede taşınabileceğinden dolayı tüm internet kullanıcılarının dikkatli olması ve bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarının güncelliğini kontrol etmeleri konusunda uyardı.
ETİKETLER : Bitdefender Google Chrome
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN