Güvenlik 03 NİSAN 2013 / 10:37

Google ve Avrupa ülkeleri karşı karşıya

Avrupa’lı yasa koyucular, Google’ın kullanıcı verilerine yönelik uyguladığı gizlilik politikasını değiştirmeye yananşmamasından dolayı şirkete ceza vermeye bir adım daha yaklaştı.

Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya ve İngiltere Salı günü yaptıkları açıklamada Google’ın 2012 Mart ayında açıkladığı gizlilik politikasının kanunlarla çelişmesi durumunda bununla ilgili bir süreç başlatacaklarını belirttiler.

Geçtiğimiz yıl Google 60 adet gizlilik kuralını bir kural altında birleştirmiş ve YouTube, Gmail, Google+ gibi diğer hizmetlerindeki hesapların birleştirilerek buradaki bilgilerin de tek noktada toplanması konusunda kullanıcılarını zorunlu bırakmıştı. Bu gelişme karşısında da 29 Avrupalı bilgi güvenliği düzenleyicisi ortak bir soruşturma başlatmıştı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Fransız CNIL tarafından yürütülen bir soruşturmada da Google’ın bu yeni politikasının kişisel bilgilerin gizliliği açısından yüsek risk taşıdığı yönünde bir sonuç açıklanmıştı. Düzenleyiciler Google bu uygulamayı değiştirmesi için 19 Şubat’a kadar süre vermesine rağmen şirket bu konuda hiçbir değişikliğe gitmedi. CNIL’in başkanı  Isabelle Falque-Pierrotin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu altı devletteki düzenleyici kurumların ceza konusunda çalışmaya başladığını ve kendi ulusal yasaları ekseninde hareket edeceklerini söyledi. Google için bir geri sayım başlattıklarını belirten Falque- Pierrotin, artık değişiklik yapılacağıyla ilgili verilen sözlerin yeterli olmayacağını sözlerine ekledi.

Bu altı devletin Google’a yönelik para cezası verebileceğini faka öncesinde ulusal yasalar çerçevesinde durumun yanlışlığının kanıtlanması gerektiğini söyleyen Falque-Pierrotin, uluslararası düzeyde yayınladıkları kararla birlikte bu aşamada devletlerin sıfırdan başlamayacaklarını ve daha hızlı sonuç alacaklarını belirtti.

Google ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupalı düzenleyici kurumlarla olan işbirliklerinin devam edeceğini belirtti.  Google sözcüsü Al Verney e-posta yoluyla yaptığı açıklamada kendi gizlilik politikalarının  Avrupa yasalarına saygılı olduğunu ve kullanıcılarına daha basit ve etkili hizmet sunmalarını sağladığını açıkladı.

Konuyla ilgili daha geniş bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics