Güvenlik 22 MART 2013 / 12:52

Güney Kore'ye kim saldırdı ?

Güney Kore’deki bazı banka ve medya kuruluşlarına gerçekleşen saldırının arkasından son dönemde ABD’ye yapılan siber saldırılarla gündeme gelen Çin çıktı.

Kore Haberleşme Komisyonu tarafından yapılan ilk analizlerde, Çinli bir internet adresinin, Nonghyup bankasının bilgisayar sistemleri sunucusunda ‘zararlı kod’ oluşturduğu tespit edildi. Yetkililer, bilgisayar korsanlarının altı kurumdaki bilgisayar ağlarına yönelik virüsün Çin’deki adreslerden gönderildiğini belirtti.

Güney Kore Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu’ndan Park Jae-moon konuyu şu şekilde değerlendirdi:

“Kimliği belirsiz bilgisayar korsanları saldırıya uğrayan kurumlarla iletişimi Çin’deki IP adresleri üzerinden kurup virüs yaydı. Bu aşamada saldırının nereden kaynaklandığını bulmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Bu açıklamalara karşın, bazı yetkililer saldırıların Kuzey Kore’den geldiğine inanıyorlar. Özellikle son dönemde tekrardan iki ülke arasındaki ilişiklerin gerginleşmesi bu iddiaları güçlendiriyor. Bunun yanı sıra Kuzey Kore’nin siber saldırılarını gizleyebilmek için sıklıkla Çin’deki IP adreslerini kullanma ihtimali de yetkililerin iddialarını destekler nitelikte.

Daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : Çin Güney Kore

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics