Güvenlik 16 OCAK 2014 / 12:01

Güvenliğin 10 temel adımı

Geçtiğimiz yıl güvenlik açıkları, sosyal medya ve mobil cihazlardaki tehditler, kimlik hırsızlıkları gibi birçok güvenlik skandalıyla geçti. Yeni yılda benzer sorunların yaşanmaması için önerilerde bulunan Trend Micro Tüketici Güvenlik Hukuku Danışmanı Richard Medugno, güvenlik başlığında dikkat edilmesi gereken 10 maddeyi sıraladı:

1. İnternet üzerinden yaptığınız harcamalarda kullandığınız banka kartlarının şifrelerini belli aralıklarla değiştirin. Zira birçok alışveriş sitesinin veritabanı kötü niyetli kişiler tarafından ele geçiriliyor ve sizin de bilgileriniz bu veritabanlarından birinde olabilir.

2. Çevrimiçi harcamalarınızda kredi kartı kullanıyorsanız, aylık olarak fatura detaylarınızı kontrol edin.

3. Facebook üzerindeki gizlilik ayarlarını kontrol etmeyi ve paylaşımlarınızı görecek kişileri sınırlamayı unutmayın.

4. İnternet üzerinde kullandığınız tüm şifrelerin farklı harfler, rakamlar, noktalama işaretleri ve en az 10 karakterden meydana geldiğine emin olun. Kısa ve basit şifrelerden kaçının.

5. Kişiye özel hazırlanmış mesajlar ya da e-postalar üzerinden gerçekleşen olta saldırılarının tuzağına düşmeyin. Tanımadığınız kişilerden aldığınız mesajlara şüpheci yaklaşın.

6. Herhangi bir sayısal ortamda kişisel verilerinizi barındıran bir mesajı paylaşmadan ya da göndermeden önce iki kere düşünün.

7. Dolandırıcılığa karşı koruma sağlamayan bir ödeme yöntemi kullanmayın. Özellikle banka havalesi ya da doğrudan banka hesabına para yatırmaya benzer yöntemleri tercih etmeyin. Zira bu yöntemlerde paranızı geri almak mümkün olmayacak.

8. Telefonunuzu ya da diğer tüm taşınabilir cihazlarınızı güvenlik koduyla kilitleyin. Bir süre sonra cihazın kendiliğinden kilitlenmesini sağlayın.

9. Çocuklarınız evden bağlantı sağlarken internet erişimlerini görüntülemekten endişe etmeyin. Bunun için birçok ebeveyn kontrol aracından yararlanabilirsiniz.

10. Anlık olarak güncellenen ve bir antivirüs çözümünden çok daha fazlasını sunan güvenlik yazılımlarını hem bilgisayarınızda hem de mobil cihazlarda mutlaka kullanın.

 

 
ETİKETLER : Trend Micro

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics