Güvenlik 19 ARALIK 2013 / 11:31

Güvenliğin ilk adımı

Bilgisayarınız her zamankinden daha ağır çalışıyor veya her zamankinden daha farklı tepkiler veriyorsa, sisteminize virüs bulaşmış olabilir.
Dünyada her gün 200 bin’den fazla zararlı yazılım dijital dünyaya salınıyor. Virüs, solucan, truva atı, bootnet ya da rootkit; işlevine göre adı değişebiliyor ama temel olarak bilgisayarlarımıza sızmaya ve para edebilecek veriler elde etmeye çabalıyorlar. Binlerce zararlının kimisi sadece bilgisayarda gizli bir kapı açıyor, diğer zararlıları içeri bırakıyor, kimisi sadece tek noktaya odaklanıyor, kimisi de hem sızıyor hem bilgi çalıyor.
Çevrimiçi tarama nedir
Antivirüs yazılım kuruluşlarının sunduğu ücretsiz ve hızlı online tarama seçenekleri, bilgisayarınızda gizlenmiş olabilecek virüsleri, truva atlarını ve olası diğer tehditleri tespit etmenizi sağlar. Güvenliğin ilk adımı olarak nitelendirilebilecek çevrimiçi tarama, bilgisayarın güvenlik durumunu ortaya koyarken, tespit edilen zararlı yazılımların karantinaya alınmasını ve oradan da silinmesini sağlıyor.
Çığ gibi büyüyen dijital tehditler karşısında, hem global olarak, hem de Türkiye’de güvenlik yazılımı kullanma refleksi aslında gelişmiş durumda. Bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu sistemlerinde bir antivirüs yazılımı kullanıyor. Ancak maalesef bu yazılımların arasında eski sürüm, lisanssız, güncel olmayan, süresi tamamlanmış, ücretsiz ama yetersiz programlar oldukça yaygın. Bu nedenle bilgisayar yeterince korunamıyor. Güncellenmeyen işletim sistemi yamaları da, bilgisayarları tehditlere karşı açık hale getiriyor. Bu nedenle çevrimiçi tarama önemli bir güvenlik unsuru olarak öne çıkıyor.

Antivirüs yazılımından farkı nedir?

Çevrimiçi tarama, tamamen isteğe bağlı bir tarama aracıdır. Web tarayıcı üzerinde çalışır, anlık tespit ve temizleme hizmeti sunar. Ancak bilgisayarınızı, gelebilecek yeni tehditlere karşı gerçek zamanlı olarak koruyamaz. Gerçek zamanlı yani sürekli koruma için gelişmiş bir antivirus programına ihtiyacınız vardır. Güncel ve lisanslı antivirüs yazılımı, zararlı yazılımlara karşı çok katmanlı koruma sunar ve bilgisayarınıza gelebilecek tehditleri önler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics