Güvenlik 13 MAYIS 2014 / 10:19

Hastanelerde virüs riski

Hastane ve sağlık kurumlarında ortak kullanılan bilgisayarlarda özellikle USB gibi harici bellekler yoluyla pek çok bilgi paylaşılıyor, doküman taşınıyor. Sağlık kuruluşları, bu kullanım nedeniyle risk altında. ESET, sayısal dönüşümün öne çıktığı sağlık kurumlarında sayısal güvenliğin mutlaka sağlanması gerektiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın Stratejik Plan hedeflerine göre önümüzdeki dönemde özellikle kamu hastaneleri ve sağlık kuruluşlarında sayısal dönüşüm gündemde. Bütünleşik ve kağıtsız hastaneler hedefleniyor. Sayısal güvenlik büyük önem taşıyor. Çok sayıda bilgisayarın bulunduğu sağlık kuruluşları zararlı yazılımlardan etkilenebiliyor.

“Tespitlerimize göre hastane ve sağlık kurumlarında USB gibi harici bellekler yoluyla pek çok döküman paylaşılıyor veya kullanılıyor“ diyen ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, “Maalesef taşınabilir harici bellekler, dünyada zararlı yazılım taşıma ve bulaştırma konusunda oldukça önde. Bu durum sağlık kuruluşlarında dijital virüslerin bulaşma riskini de yükseltiyor ve sistemleri etkileyebilecek sıkıntılara neden olabiliyor“ diye konuştu.

Sağlık kurumlarında bilgi güvenliğinin, sistemin sürdürülebilmesi adına önem taşıdığını belirten Akkoyunlu, siber dünyadaki tehditlere karşı iki yönlü önlemin çok önemli olduğunu vurguladı ve ekledi:“Sayısal tehditlere karşı, sayısal önlem alacak bir antivirüs yazılımı mutlaka olmalı. Günde gelişen 200 bin zararlı yazılıma karşı ancak sistemli ve proaktif bir yazılımla konumak mümkün olabilir. Bilgisayar kullanıcılarında farkındalık da olmalı. Kurumlar, çalışanlarını olası tehlikelere karşı uyarmalı, eğitmeli.“

 

 
ETİKETLER : ESET
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN