Güvenlik 09 ŞUBAT 2016 / 16:40

Hedef bu sefer 14 Şubat

Lidyum Bilişim, bilgisayar kullanıcılarını, Sevgililer Günü’nü önemli bir fırsat olarak gören dolandırıcılara karşı uyardı. Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği F-Secure, Cyberoam, Sophos ve Trustwave gibi yazılım ve donanım ürünleriyle, bilişim güvenliği alanında profesyonel çözümler sunan Lidyum Bilişim, Sevgililer Günü’nde karşılaşacakları aşk içerikli e-postalar, gerçekçi olmayan kampanyalar ve sahte satın almalara yönlendiren linkler nedeniyle bilgisayar kullanıcılarını uyardı. Siber suçluların, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak ve bilgisayarlara zararlı yazılımlar bulaştırmak için Sevgililer Günü’nü önemli bir fırsat olarak gördüğünü belirten Lidyum Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi şöyle sıraladı:
1. Aşk temalı içeriklere hemen kanmayın. Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere girdiğiniz anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken tebrik kartlarının arkasında kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirir.
2. Gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin. Bir tanıdığınızdan gelse dahi kendisi ile iletişime geçip teyit edin. Sevgililer Günü’nde bekarların da hedef alındığını unutmayın. Yalnız olduğunu ve hayatının aşkını aradığını söyleyen, yabancı isimli arkadaşlık tekliflerinden uzak durun.
3. Abartılı indirim ve armağan vaat eden tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.
4. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.
5. İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics