Güvenlik 25 MAYIS 2018 / 15:09

"Hedefimiz 120 Milyon Dolarlık Veri Kaybını Ortadan Kaldırmak"

Kurumsal yaklaşımı ile İstanbul ve Ankara ofislerinde toplam 150 mühendisle hayatını sürderen May Siber Teknoloji, bilgi güvenliğine dair gelecek vizyonunu, sahip olduğu ürünleri ve çözümleri anlattı. May Siber Teknoloji CEO’su İlkem Özar hedeflerinin 120 milyon dolarlık bilgi kaybının önüne geçmek olduğunu belirtti.

Unilever, Microsoft, McAfee gibi uluslararası yabancı şirketlerde uzun yıllar süren yöneticilik kariyerinizi May Siber Teknoloji’de sürdürüyorsunuz. Bir profesyonel olarak May Siber Teknoloji’yi nasıl tanımlayabilirsiniz?

May Siber Teknoloji, kurumsal yapısı, vizyonu, ilkeleri ve ufkuyla çok uluslu bir şirket. Tutkularımız ve ideallerimiz doğrultusunda uzmanı olduğumuz siber teknoloji alanında geliştirdiğimiz özgün çözümlerle, milli ve yerli bir marka olmanın, yurt dışına kendi mühendislerimizin geliştirdiği çözümleri ihraç etmenin gururunu yaşamaktayız.   2018 yılı başında, ülkemizin vizyoner ve idealist iş insanlarından Mehmet Ali Yalçındağ’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendikten sonra uluslararası yazılım markası olma hedefiyle yoluna kararlı bir şekilde devam eden şirketimizin her geçen gün yurt dışında artan pazar payında kendisinin katkısı çok büyük. Çünkü AR-GE ve inovasyon aşamasından pazarlama noktasına kadar her süreçte, bir iş adamından ziyade idealist bir yaklaşım içerisinde verdiği destek şirketimizin daha da ileri gitmesinde önemli bir etken oluyor.

Merkezimiz istanbul’da, AR-GE merkezimiz ise, Ankara’da bulunuyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’ de 2. AR-GE merkezimizi önümüzdeki aylarda faaliyete geçireceğiz. Yurt dışında; Almanya, Hollanda ve Malezya’ da ofislerimiz var, ilave olarak bu yılın 3. çeyreğinden itibaren Dubai ve Londra ofislerimizi de hizmete açmış olacağız. Toplamda çoğu yazılım mühendisi olmak üzere 150’nin üzerinde mühendis şirketimizin bünyesinde çalışmaktadır.

Bugün Türkiye’deki özel ve kamu bankalarının çoğunda May Siber Teknoloji’nin geliştirdiği yazılım çözümleri kullanılmaktadır. 300’e yaklaşan kurumsal müşterisi ve 1 milyonun üzerinde son kullanıcıya verdiği hizmetle şirketimiz sektöründe lider konumda yer almaktadır. SGK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye’deki kamu kurumlarının büyük bir çoğunluğunda bilgi güvenliği ve yönetim yazılımları, danışmanlığı gibi alanlarda hizmet verilmekteyiz.

Veri güvenliğinin önemi konusunda neler söylemek istersiniz?

Eskiden siber saldırı olunca bilgisayara virüs bulaşır, dosyalar silinirdi. Hacker'ler daha sonra doğrudan dijital paraya yöneldi, bankaları ve cep telefonlarındaki dijital cüzdanları hedef aldı. Bununla da kalmadılar şimdi de kişisel ve kurum bilgileri hedef seçilmiş durumda. Çalınan bilgiler, dünyanın en büyük sosyal medya ağı örneğinde olduğu gibi bir ülkenin sandık sonuçlarını değiştirmek için dahi kullanılıyor.

Veri kayıpları konusunda 2010’ların başından itibaren ciddi araştırmalar yapılmaya başlandı. Birkaç çarpıcı rakam vermek isterim. 2013 yılından bu yana sızdırılan kayıt sayısının 10 milyara yaklaştığı belirtiliyor. Yılda 2 milyar adetlik kayıttan bahsediyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Bu sayılar, kendi başına bir şey ifade etmiyor gibi görünse de Ponemon Institute 2011 yılından bu yana bu veri kayıplarının ekonomik etkileri konusunda da bir perspektif sunuyor. Buna göre, bir veri kaybı vakasının kuruma maliyeti yaklaşık 3.6 milyon dolar değerinde. Aynı kuruluş, sızdırılan veri kaybına göre ortalama ekonomik değeri de hesaplamış. Buna göre örneğin ABD’de bir adet kişisel verinin kaybedilmesinin yaklaşık maliyeti 250 dolar olmuş.

Bir başka ilginç konu ise bu veri kaybı vakalarının nedeninin üçte ikisinin kurum içindeki kötü niyetli olmayan ama bilişim araçlarını kullanmalarının ne gibi sıkıntılar doğuracağı konusunda bilgi sahibi olmayan şirket çalışanlarından geliyor olması.

Sonuç olarak hem kişiler olarak, hem de kurumlar olarak sahip olduğumuz tasarım, fiyat listesi, kapasite kullanım oranı, maliyetler gibi fikri mülkiyetler başta olmak üzere müşterilerimizden veri alıp saklıyorsak bu verilere gözümüz gibi bakmamız gereken bir dönemden geçiyoruz.

May Siber Teknoloji, koşulsuz müşteri memnuniyeti oluşturmayı ana ilke haline getirmiş bir firma. Aralarında NASA, General Electric ve ABD Genel Kurmay Başkanlığı’nın da bulunduğu bir çok kurum; tasarımları rekabet avantajlarının bel kemiğini oluşturduğu lüks ve spor otomotiv markaları, keşifleri hayati derecede önem taşıyan ilaç firmaları başta olmak üzere, dünyada yüzlerce kamu ve özel sektör kurumunun veri güvenliğini sağlayan Digital Guardian ile sağladığımız iş birlikteliğiyle Türkiye’ de gerçekleştiği tahmin edilen yıllık 100-120 Milyon dolarlık veri kaybını azaltmayı hedefliyoruz.

May Siber Teknoloji siber güvenlik ve veri güvenliği konusunda hangi çözümleri sunuyor?

Ağ erişim kontrolü (NAC), güvenlik bilgi ve olay yönetimi (SIEM) ve güvenlik operasyon merkezi (SOC) olmak üzere 3 farklı kategoride siber saldırıları önleme amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. May Siber Teknoloji olarak tamamen yerli iş gücü ile geliştirdiği yazılım çözümlerimizi Scop markasıyla dünya pazarına sunuyoruz. ScopNet, ScopVision ve ScopSOC bu ürünlerimizden sadece birkaçı...

Geliştirdiği yazılım çözümleriyle ağ ve sistem güvenliği alanında Türkiye’nin lider şirketi olan May Siber Teknoloji, bahsettiğim Scop ürün ailesinin yanında; uluslararası arenada veri koruma konusunda öncülüğü elinde bulunduran Digital Guardian ile iş birlikteliği gerçekleştirerek, Türkiye’de bu alana uluslararası standartlar getirmiş oldu.

Digital Guardian çözümüyle birlikte; 7 Nisan tarihinde ülkemizde tam yürürlüğe giren KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) ve Avrupa Birliği’nde bugün itibariyle yürürlüğe giren GDPR (General Data Protection Regulation) kapsamında hukuksal düzenlemelerle ilgili olarak bunlara tabi tüm kurumlara, hukuki danışmanlıktan süreç danışmanlığına; yazılımdan kuruluma ve satış sonrası desteğe kadar uçtan uca hizmet sunuyor. Bu kanunların kurumların üzerine en azından iş gücü ve yoğunluk anlamında bir yük getireceğinin bilincinde olarak kendi organizasyon hazırlıklarımızı tamamladık ve müşterilerimize hizmet vermeye hazırız.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics