Güvenlik 02 OCAK 2014 / 15:21

Hedefte küçükler var

Siber suçluların hedefinde küçük işletmeler var. Küçük işletmelere yönelik siber saldırıların artmaya devam ediyor. Siber güvenlik şirketi ESET, küçük işletmelerin ortalama olarak altı haftada bir, ciddi bir saldırıya maruz kaldıklarını bildirdi.

ESET Araştırmacısı David Harley siber suçluların özellikle bazı saldırılarda güvenlik konusunda daha az önlem alan küçük işletmeleri hedef almayı tercih ettiklerini söyledi. İngiltere’de bu konudaki gelişmelere dikkat çekti. Buna göre siber suçlular tarafından büyük işletmelere yönelik yoğun saldırılar 2013’de de devam etti. Harley’in işaret ettiği Price Waterhouse Cooper (PWC) raporuna göre, 2012’de büyük şirketlerin yüzde 93’ü veri ihlaline maruz kaldılar ve bunların yüzde 78’i dışarıdan gelen saldırılar nedeniyle etkilendi

Büyükler güvenliğe önem veriyor, hedefte küçükler var

50’den daha az çalışanı olan küçük işletmeler ise bir yıl içerisinde dışarıdan gelen saldırıların sayısı 3 kat kat arttı. Büyük şirketler, her birkaç günde ve küçük işletmeler ise her hafta saldırılara maruz kaldı. 2012’de küçük işletmelerin yüzde 63’ü güvenlik ihlallerinden acı çekti. Bu oran geçen sene yüzde 41 olarak belirlendi. Birleşik Krallık’ta yayınlanan PWC raporunda ayrıca “Büyük işletmeler, üçüncü parti ürünlerden uygun güvenlik çözümlerini sağlamakta daha gayetlidir. Bu işletmeler, küçük işletmelere göre 3 kat daha şanslılar” ifadesi yer aldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics