Güvenlik 26 ARALIK 2012 / 11:21

İran'ın Stuxnet'le imtihanı

İran'lı sivil savunma yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre İran'ın güneyinde bulunan bir enerji santrali ve çeşitli sanayi tesislerine Stuxnet bilgisayar  solucanı kullanılarak bir siber saldırı düzenlendi. İran basınında çıkan haberlere göre düzenlenen saldırıya hemen karşılık verildi ve solucanın yayılması engellendi. Tahran yönetimi saldırının arkasında ABD ve İsrail'in olduğunu iddia etti.

Yarı resmi ISNA haber ajansının bildirdiğine göre İran'ın Hürmüzgan bölgesindeki şirketlerin çoğunun güvenlik ağına bu saldırılar neticesinde sızma gerçekletirildiği açıklanmıştı. Yerel sivil savunma şefi Ali Akbar Akhavan konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi. " Hürmüzgan bölgesindeki şirketler ve sanayi tesisleri aralıksız olarak siber saldırılara maruz kalıyor. En son saldırıda Bandar Abbas isimli elektrik üretim şirketi saldırıya maruz kaldı. Fakat koordineli çalışmamız ve yetenekli haklayıcılarımız sayesinde bu saldırıyı savuşturmayı başardık.

İran'ın uluslararası camiada da yoğun şekilde tartışılan nükleer zenginleştirme programı, 2010 senesinde yine Stuxnet tabanlı bir siber saldırıya uğramış ve bu saldırının neticesinde çeşitli sanayi tesisleri ve fabrikalarda soraunlar yaşanmıştı.
İran’a yönelik siber saldırılar:
 
Stuxnet saldırıları 2009 ortasında başlayıp 2010 sonuna kadar devam etti
Iran, Nisan 2011’de çeşitli tesislerinin Stars isimli zararlı yazılımın saldırısına uğradığını söyledi
Kasım 2011’de Duqu isimli truva atı İran’ın bilgisyar sistemlerine bulaştı
Haziran 2012’de Flame virusü İran ve İsrail de dahil olmak üzere bütün Ortadoğu’daki kişisel bilgisayarları etkiledi.
Aralık 2012’de İran Stuxnet solucanının tekrar ortaya çıktığını söyledi