Güvenlik 07 AĞUSTOS 2015 / 13:47

(ISC)2 Güvenlik Etkinlikleri Türkiye’ye geliyor

(ISC)2, Türkiye ve çevre ülkelerdeki bilgi güvenliği üzerine çalışan profesyonelleri bu konferansa davet ediyor. Konferansta, sürekli değişen güvenlik bakış açısıyla, riskin nasıl yönetilebileceği tartışılacak.

(ISC)², sertifikalı bilgi ve yazılım güvenliği profesyonellerinden oluşan, yaklaşık 110.000 üyesiyle, bilgi güvenliği konusunda dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen kuruluşudur. (ISC)²®, güvenlik bakış açısıyla riskin yönetiminin konuşulacağı bu konferansa ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de bir araya gelecek olan delegelerle, hızla gelişen teknolojik evrimle beraber güvenliğin nasıl sağlanabileceği tartışılacaktır. Etkinlik, 8 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da Deloitte Values House’da gerçekleştirilecektir.

(ISC)² SecureTurkey etkinliği, Amazon, Deloitte, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Halkbank gibi büyük ve dünya lideri firmaların siber güvenlik uzmanları tarafından, İngilizce ve Türkçe karışık olarak yapılacaktır. Etkinlikte adreslenecek olan başlıklar şu şekilde sıralanabilir:

- Değişen Bilgi Güvenliği Konseptinin Şu Anki Durumu,

- Teknolojinin Nasıl Geliştiğinin İncelenmesi,

- Yeni Güvenlik Açıklarının Keşfedilmesi,

- Yeni veya Otomatize İş Modelleri ve Süreçleri,

- Bilgi Teknolojileri Topluluğuna Etki Eden Modern Güvenlik Stratejilerinin Artan Adaptasyon ve Uygulama İhtiyacı.

Siber tehditler, Türkiye gündeminde çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Örneğin Türk hükümeti, savunma yeteneklerini arttırabilmek için ulusal bir siber güvenlik çatısı kurmaktadır.

Yeni teknolojilerin güvenlik etkilerini anlama ihtiyacı, her zamankinden daha fazla baskı yapar hale gelmiştir. 2015 (ISC)2 Global Information Workforce Security Study (Küresel Bilgi İşgücü Güvenliği Çalışması), güvenlik profesyonellerinin %60’ının en çok endişelendiği konunun mobil cihazlar olduğunu gösterirken, ve %48’inin bulut tabanlı servisleri de endişe verici olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmaya katılanların %57’si önümüzdeki üç yılda bu alanlarda daha fazla eğitime ve çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmişler ve SecureTurkey gibi etkinliklerin önemini vurgulamışlardır.

Dr. Adrian Davis, CISSP, (ISC)² EMEA Bölge Direktörü ve SecureTurkey Başkanı: “Bilgi güvenliği değişimi hiçbir zaman durmaz. Bizim gibi profesyonellerin tek yolu, edindiğimiz bilgileri ve örnek uygulamaları topluluğumuzla paylaşarak sürekli güncel kalmamızdır. Sürekli değişen Bilgi Teknolojileri çerçevesinde işletmelerin, organizasyonların ve kamu yönetimlerinin tehditleri adreslemeleri ve siber güvenlik standartlarını yükseltmeleri ancak bizim deneyimimizi ve anlayışımızı bir araya getirme yeteneğimizle sağlanabilir.”

“Bulut Bilişim ve Dağıtık Bilgi Teknolojileri kavramları ile birlikte, işletmelerin altyapılarının karmaşıklığı her geçen gün artmaktadır. Bu değişimlerle ilgili riskleri tam olarak anlamadan hareket eden organizasyonlar kendilerini tehlikeye atmaktadırlar. Bu noktada, tehditlerin nasıl ve hangi yönde değiştiğini birbirimizle paylaşmamız çok önemlidir. Aynı zamanda Bilgi Güvenliği Sektörü olarak, kendi sistemlerimizin ve süreçlerimizin güvenliğini de olabildiğince sağlamalıyız.” Afşin TAŞKIRAN, (ISC)2 Turkiye Dernek Başkanı.

SecureTurkey etkinliğinde oturumlarda, güvenlik açıklarının ortak sebepleri üzerinde durulacak ve tehdit bakış açısı ve bu tehditlerin yönlendiricilerini araştırmak üzerine olacaktır. Güvenlik ekiplerinin karşı karşıya oldukları tehditleri açıklayabilmeleri ve bunlara karşı aldıkları önlemleri kendi işletmelerinin anlayabilmeleri ve bu tehditlere karşı yine kendi işletmelerinin nasıl bir aksiyon alması gerektiğini anlatmanın yolları aranacaktır. Çözümlerin anlatıldığı oturumlarda ise inovasyonlara genel bakış ve risk yönetimini yükseltmeye yönelik pratiksel geliştirmeler anlatılacaktır. Etkinliğe katılanlar tüm bu konuların haricinde, kendi aralarındaki deneyimleri ve bilgileri paylaşmak için eşi görülmemiş bir fırsat yakalayacaklar.

Geniş bir perspektif sağlamak için konuşmacılar tanınmış firmalardan ve (ISC)2 topluluğundan seçilmiştir:

- Dr. Vehbi Tasar, CISSP, CSSLP, Director of Professional Programs Development, (ISC)2

- Tim J. Sandage, Senior Risk and Compliance Strategist, Amazon Web Services

- Gülden Yüncüoğlu, Chief Information Security Officer (CISO), Türk Ekonomi Bankasi (TEB)

- Aysim Niksarli, Chief Information Security Officer (CISO), Halkbank

- Tsion Gonen, Vice President of Strategy for Identity and Data Protection, Gemalto SafeNet

- Paco Hope, Member, (ISC)2 European Advisory Council and Principal Consultant, Cigital