Güvenlik 09 NİSAN 2014 / 13:19

İşletmeler büyük tehdit altında

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından yürütülen Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri 2013 araştırmasına göre Türkiye’de kurumların yüzde 92'si geçtiğimiz yıl, hassas veri kaybının yaşandığı kurum içi bilgi güvenliği sorunları ile karşılaştı. Anket, en yaygın üç iç tehdidin, mevcut yazılımdaki güvenlik açıkları veya kusurlar, insan hatası kaynaklı veri sızıntıları ve mobil cihazların kaybolması veya çalınması olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’de birçok şirket, BT güvenliğinin önemini anlayarak farklı seviyelerde önlemler uygulamaya başladı. Bununla birlikte birçok şirket, mevcut önlemlerin yetersiz olduğunu kabul ederken, bir kısmı da ilkelerin uygulanmasını zorunlu kılacak ve veri kaybına karşı ek bir koruma sağlayacak yeni güvenlik çözümlerinden giderek artan oranda faydalanmaya başladı. Örneğin, araştırmaya katılan şirketlerin neredeyse yarısı, mobil cihazlar için uygulama kontrolü, cihaz kontrolü veya bir zararlı yazılım engelleme aracı kullanıyor. Hatta daha da az sayıda şirket bir Mobil Cihaz Yönetimi çözümü (%31) veya taşınabilir cihazlarda şifreleme (%41) kullanıyor.

Başka bir sorun da çalışanların mevcut kurumsal güvenlik ilkelerine her zaman uygun davranmamaları ve şirketlerin yarısından azının (%47) BT güvenlik ilkelerinin ihlali durumlarında işleyecek yaptırım ve disiplin prosedürlerini açıkça ortaya koymamış olmaları. Bununla birlikte ankete katılan şirketlerin %26’sı çalışanlarının güvenlik ilkelerine önem verdiğini düşünüyor.

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics