Dosya Güvenlik 02 ŞUBAT 2015 / 09:03

Kamu yatırımları hızlanmalı

Bugün dünyada 3 milyar internet kullanıcısı ve yaklaşık 7 milyar mobil kullanıcı bulunmakta. Akıllı telefonlar ve daha akıllı internet bant genişliği sürekli olarak artmakta; bu sebeple çevrimiçi olan insan sayısıda aynı oranda büyümektedir. Bu gelişmeler beraberinde güvenlik konusunu getirmekte. 2015 yılında siber savaşların daha da artacağını, yapılacak saldırıların geniş zaman dilimlerinde daha karmaşık, hedef gözeterek içeriye sızma ve kritik altyapıları hedef alarak ciddi hasar verme amaçlı olacağını ön görüyoruz. Hatta daha da ilerisi için de üçüncü dünya savaşının siber savaşlar olacağını düşünüyoruz. Ayrıca kurumların olaylara anında müdahale edebilmesi için kayıt yönetimi ve analiz sistemlerini kendi içlerinde iyi oturtması gerekmekte. Sadece 5651 nolu kanunu karşılıyor olmak saldırılar olup bittikten sonra size yapılan saldırıyı öğrenmenizi sağlar; bazen günler ve haftalar sonra öğrenebilirsiniz. Bu sebeple öncelikle kamu sektörü olmak üzere  bilişim yatırımlarının doğru ürünlerle artması ve yatırımların hızlanması gerekmekte. Bu kadar hızlı büyüme karşı kayıtsız kalmak zaman içerisinde kaybolmaya sebep olur.

Günümüzde çalışanlar artık eskisi gibi ofislerine bağımlı kalmak zorunda değiller.  Akıllı telefonlarından, taşınabilir bilgisayarlarından ve tabletlerinden kurum dışından işlerini yapabilmektedirler. Denetimsiz son kullanıcılar bize güvenlik zafiyeti olarak yansımaktadır. Örneğin; son zamanlarda mobil cihazlarda en çok banka şifrelerinin çalınma vakaları görülmektedir. Öte yandan bulut uygulamalarının yaygınlaşmasıyla yeni nesil güvenlik çözümleri benimsenmeye başlandı.

4S Güvenlik Çözümleri Danışmanı Barış Güney Yılmaz
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN