Güvenlik 15 EKİM 2014 / 16:19

Kapsamlı önlemlerinizi alın

Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibinden güvenlik uzmanları e-posta, anlık mesajlaşma araçları, akıllı telefonlar üzerinde haberleşmelerini korumak amacıyla ve bilgisayar ağlarında gezinirken ve fiziksel dünyayla etkileşim kurarken kullandıkları güvenlik önlemlerini paylaştı.

E-posta: E-posta güvenliğinin zayıf noktaları az değil. Bir e-postada yazılmış olan her şey, eğer verdiğiniz bilgiler ve bunu gören insanlar hakkında pek dikkatli değilseniz, ciddi sorunlara neden olabiliyor. Kaspersky Lab güvenlik guruları e-posta kullanırken kendinizi korumak için aşağıdakilere dikkat etmenizi tavsiye ediyor:

• Haberleşmelerinizde e-posta şifreleme hizmetlerini kullanın.

• Şifreleriniz için güçlü bir anahtar kod kullanın; ne kadar uzun o kadar iyi.

• Mesajın içeriğini şifrelemiş bile olsanız oluşturduğunuz meta verilere dikkat edin. “Gönderen”, “Alıcı”, “Konu” ve mesajlaşmanın zamanı takip edilebilir.

Eğer şifreniz ele geçirilmişse, gönderdiğiniz her mesaj ele geçirilmiş demektir. Bazen e-postayı hiç kullanmamak daha güvenli olabiliyor.

Anlık Mesajlaşma: Gizli Mesajlaşma (OTR) kriptografik protokolü bulunmayan hiçbir ticari hizmeti kullanmamak en iyisi. OTR kendi kişisel anahtarınızı oluşturmanıza izin verir ve tüm haberleşmenizi henüz gönderilmeden şifreler.

• Tercih ettiğiniz anlık mesajlaşma aracınızın OTR'yi desteklediğinden emin olun.

• Sohbete başlamadan önce eklentiyi etkinleştirin.

• Sohbet ettiğiniz kişilere kendi taraflarında da OTR'yi etkinleştirmeleri gerektiğini hatırlatmayı unutmayın; aksi halde sizin çabanız da bir işe yaramayacaktır. Ne söylediğinizi ve bu bilgileri kimin aldığını aklınızda bulundurun; sohbetinizin tamamı kaydediliyor olabilir.

Akıllı Telefon: Akıllı telefonunuz alışkanlıklarınız ve konumunuzla ilgili değerli bilgiler içerir. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızdaki bilgiler muhtemelen akıllı telefonunuzda da bulunuyordur ancak güvenlik önlemleri farklıdır, yani zayıftır.

• Mobil cihazlarınızın güvenliğini sağlamayı unutmayın

• Hareket halindeyken mümkün ve uygulanabilir olduğunda kullan-at telefonlar kullanın.

Bilgisayar ağlarında gezinme: Çerezleri kabul etmeyin, JavaScript'in yürütülmesine izin vermeyin ve hiçbir hesapta oturumunuz açık olarak kalmayın.

• Güvenli olmayan halka açık İnternet veya yerel alan ağlarını kapatın. Bunun yerine 3G/4G bağlantı kullanın.

• VPN trafiğinizi şifrelerken kimlik gizliliği sağlamadığı ve Tor'un kendine ait birçok zayıf noktası bulunduğundan Tor ve VPN'i birleştiren güvenli bir yuva oluşturmak daha iyidir.

Fiziksel dünya: Uzmanlar hareket halindeyken bir seyahat telefonu ve bir seyahat dizüstü bilgisayarı kullanmanızı ve bunların her ikisinin de hassas bilgilerden ‘arındırılmış’ olmasını tavsiye ediyor. Donanım alış verişinden kaçının ve yeni donanımda bulunabilecek zararlı yazılımların dizüstü bilgisayarınıza bulaşması riskini en aza indirin. Herhangi bir donanımı otel odanızda bırakmayın.

Güvenlik gerçekleri ve ipuçları hakkındaki çevrimiçi kılavuzumuzu aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: http://cybersmart.kaspersky.com/privacy

 

 

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics