Güvenlik 13 OCAK 2016 / 10:31

Karizmayı toplamanın bedeli 200 bin doları buluyor

Kaspersky Lab’in araştırmasına göre, şirketlerin yarısından fazlası, yani yüzde 57’si geçtiğimiz yıl yaşadıkları bilgi güvenliği vakalarının itibarlarını olumsuz yönde etkilediğini itiraf ediyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde vaka başına meydana gelen marka hasarının ortalaması 8 bin dolardan fazla. Ancak bu rakam, kurumsal ölçekte 200 bin dolar seviyelerine tırmanıyor. 
Kaspersky Lab ve B2B International tarafından 2015 yılında Türkiye’nin de aralarında olduğu 26 ülkeden 5500 BT uzmanının katılımıyla gerçekleştirilen ‘Şirketlerde Bilgi Güvenliği Anketi’ marka itibarına dair önemli bulgulara işaret etti.
Şirketler; verimlilik, ürün ve hizmet kalitesinden çok daha fazla değeri temel alıyor. Çünkü bir tarafta müşteriler ve iş ortaklarının güvenine sahip olmak büyük bir karlılık sağlayabilir, lekesiz bir itibar, bu güveni oluşturmada anahtar bir rol oynayabilir. Tüketicinin güvenini kaybetmekse genellikle karlılığın azalması sonucunu beraberinde getirir. 

Danışman desteği şart oldu
İtibarın zarar görmesi, söz konusu sorunun doğrudan kamu tarafından öğrenilmesine bağlı. Örneğin Türkiye’de katılımcıların yüzde 31'i, şirketlerinde meydana gelen bir vaka hakkındaki bilgilerin medyaya sızdırıldığını ve kamuya açıklandığını belirtiyor. İtibarın gördüğü hasarın boyutu ise şirketin imajını düzeltmek için harcadığı miktarla ölçülebilir. Türkiye’de her dört şirketten biri, yani yüzde 37’si, böyle bir sorun karşısında şirket dışından danışmanlardan yardım istemek zorunda kalmış. Araştırmaya göre, geçtiğimiz son üç yıl içinde şirketler, olumlu bir itibara daha büyük önem vermeye de başlamış.
Kaspersky Lab Uç Nokta Ürün Yönetimi Başkanı Konstantin Voronkov’un da dikkat çektiği gibi, şirketin ne kadar büyük veya küçük olduğu önemli değil. Sonuçta zarar gören bir itibar, her işletmeye eşit derecede zarar verebilir. Bu durumda, bilgi güvenliği sağlamak için tüm önlemleri almak önemli. Kurumsal BT altyapısının her öğesinin karmaşık çok katmanlı koruması; hem şirket içinden bilgi sızdırma hem de ağa sızmaya çalışan bilgisayar korsanlarına karşı şirketin güvenliğini de sağlar.