Güvenlik 02 NİSAN 2013 / 10:00

Kayıtlı elektronik posta sistemi neler getirecek?

Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın sahibi olduğu TNB KEP, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr.Tayfun Acarer’in katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.
Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde uzun yıllardır kullanılan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin, ülkemize özgü hukuksal alt yapısı tamamlandı. Ülkemizde, 1 Temmuz 2012 tarihli yeni Türk Ticaret Kanunu ile yürürlüğe giren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik yazışma ve bildirim olarak tanımlanıyor. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen KEP uygulaması, tüm e-iş süreçlerini hızlandıracak güvenli bir iletişim altyapısı sunuyor.

KEP, ihtar, ihbar, başvuru, dilekçe, sözleşme feshi, ihale, teklif, sözleşme paylaşımı, şirket beyannameleri, fatura, ekstre, talimat gibi gönderileri, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi bildirimleri, elektronik ortamda yapabilmeyi sağlıyor ve bu iletileri yasal bir bildirim haline getirerek, güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırıyor. Ayrıca, KEP ile kurumlar yasal tebligatları elektronik olarak alabilecekler.

KEP ile Neler Yapılabilecek? 

  • İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek.

  • Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek.

  • Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte orjinal hali korunacak

  • KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek.

  • E-posta ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da gönderdiğiniz e-posta hukuki bir delile dönüşecek.


Çeşitli kamu ve özel kuruluşu temsilen üst düzey yöneticilerin katıldığı TNB KEP’in tanıtım toplantısında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr.Tayfun Acarer de bir konuşma yaptı.

Dr. Acarer: “KEP, sisteme önemli katkı sağlayacak”

“Bilgi ekonomisinin geçerli olduğu günümüzde, bilginin bütünlüğünün, erişilebilirliğinin, paylaşımının ve yetkisiz erişime maruz kalmamasının sağlanması çok önemlidir” diyerek sözlerine başlaya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer şunları söyledi:
“Kayıtlı Elektronik Posta sisteminin bu konuda ciddi bir katkı sunacağına inanıyorum. Elektronik ortamda yapılan her iş ve işlem, günlük yaşamımızın kalitesini artıracak şekilde etki yapmaktadır. Dolayısıyla bir taraftan bunların yaygınlaşmasını sağlarken diğer taraftan da güvenlik ve güvenilirliklerinin sağlanması gerekmektedir. Siber güvenlik konusu da her zaman önemle üzerinde durduğumuz konuların başında gelmektedir.

50 milyona yakın internet kullanıcısı bulunan, 640 kamu hizmetinin e-devlet üzerinden sunulduğu ve 14,5 milyon kayıtlı e-devlet kullanıcısı bulunan; kritik altyapıların elektronik ortama aktarılmış olduğu, eğitimden sağlığa, eğlenceden ticarete kadar bir çok alanda dijital ortamın kullanıldığı Türkiye’ye Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinin hayırlı olmasını dilerim.”

diyerek sözlerini tamamlayan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’e TNB KEP üst yönetimi tarafından Türkiye’nin iletişim altyapısına yaptıkları yatırımlardan ve KEP konusunda gösterdikleri vizyoner yaklaşımdan dolayı teşekkür plaketi verildi.Yunus Tutar: “Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) bizim işimiz”

Kanunda da belirtildiği üzere noterliğin bir kamu hizmeti olduğunun altını çizenTürkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar şunları söyledi:
“Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen görevleri yaparlar. Bu görevler, 1972 yılından beri Türkiye Noterler Birliği çatısı altında yürütülmektedir. İşi, hukuki güvenliği sağlamak olan bizlerin Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinden uzak kalmamız söz konusu olamazdı çünkü bu, bizim işimiz. Gelişen ve değişen dünyamızda, Türkiye Noterler Birliği’nin de teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak varlığını sürdürmesi ve sistemin içinde yer alması, başta Türk hukuk sisteminin devamını sağlamak bireysel ve kurumsal anlaşmazlıkların, toplumsal bir sorun haline gelmemesi için verilmiş önemli bir karardır. KEP Hizmet Sağlayıcı olarak BTK tarafından lisanlanan ilk özel kuruluş olmaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra e-postanın yeni adı KEP olacak ve TNB KEP’le birlikte anılacaktır.”

Fahri Köse: “TNB KEP, noterlik mesleğine ilişkin vizyonumuzun önemli bir parçası”

Gelişen teknolojiyle beraber iş yapış şekillerinin de değiştiğinin altını çizenTürkiye Noterler Birliği Vakfı Başkanı Fahri Köse şu şekilde konuştu:
“İster yüzyüze, ister online platformlarda olsun: bir belgenin güvenliği söz konusu ise, orada noterler olmalıdır. Güçlü hukuki altyapımız regülasyonlara hakimiyetimiz ve yetişmiş insan kaynağımızdan aldığımız güçle 2012 yılında TNB KEP şirketini kurduk ve KEP hizmet sağlayıcı olarak BTK’ya lisans başvurusu yaptık. Kamu yararına çalışan hiç bir kurumun çağın gerisinde kalması ve ihtiyaçlara çözüm sunamaması düşünülemez. Biz noterlik mesleğine ilişkin vizyonumuzun önemli bir parçasını TNB KEP ile gerçekleştirdik. Sunduğumuz hizmetlerle de KEP standartlarını hep en üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Mehmet Yücel: “Kurumlara zorunlu olan KEP, çok kısa bir sürede bireylerin de hayatını kolaylaştıracak”

“Vazgeçilmez hale gelen e-postanın KEP yoluyla güvenli ve kayıtlı yeni bir düzene oturtulmasından büyük bir heyecan duyuyoruz” diyen TNB KEP Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yücel, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Hukuki geçerliliği olmayan ve her an anlaşmazlıklara zemin hazırlayabilen e-postanın güvenli iletişimin vazgeçilmezi olması için TNB KEP olarak var gücümüzle çalışacağız. Sistemin yaygınlaşmasında kritik başarı faktörü; KEP Hizmet Sağlayıcıların sunduğu hizmetin kalitesi olacaktır. Kamu kurumları ve şirketler için zorunlu olan KEP sistemi çok kısa sürede bireyleri de içine alacak, sağlıklı ve güvenilir bir elektronik iletişim dönemi yaşayacağız.”

Kürşat Güney: “KEP ile birlikte ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum dönemi’ sona eriyor”

TNB KEP’in bugünkü gelişmiş teknolojik altyapısı ve yetkin insan kaynağı ile güvenli, kayıtlı elektronik posta hizmeti sunmaya hazır olduğunun altını çizenTNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hepimiz için son derece yeni bir kavram olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)’yı gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli elektronik posta hizmeti olarak tanımlıyoruz. Kayıtlı ekonomi, şeffaf yönetim gibi kavramların iş dünyasının değişmezi olduğu günümüzde KEP de bize yeni bir dönemi işaret ediyor. Bundan böyle elektronik ortamda gönderdiğiniz bir e-posta için öne sürülebilecek görmedim, duymadım, bilmiyorum gibi tüm bahaneler tarihe karışıyor. Hukuki geçerliliği olan, delil kabul edilen e-postaların güvenle yerine ulaşması için TNB KEP olarak kamu ve özel kuruluşlar ile bireylere her türlü desteği vermeye hazırız. Kuruluşumuz şerefine Haziran ayına kadar TNB KEP hesabı açan bireylere, Kayıtlı Elektronik Posta hizmetini ücretsiz sunuyoruz.”

KEP gönderileri 20 yıl saklanacak

KEP ile gönderilecek belge ve içerik özellikleri KEP hizmet sağlayıcı kuruluş tarafından 20 yıl süre ile saklanmak zorunda. Dosya içeriğinin görülmediği KEP uygulamasında, kullanılan özel bir teknoloji sayesinde sadece o veriyi tanımlayan dosya izi (hash değeri) alınıyor. Belgenin “parmak izi” olarak da tanımlanabileceği bu uygulama, taraflar arası uyuşmazlık halinde delil özelliği taşıyacak ve adli mercilerin vereceği kararlarda belirleyici olacak.

Detaylar için www.tnbkep.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN