Güvenlik 16 ARALIK 2013 / 16:24

KOBİ'ler de güvende

Siber saldırganların gündeminde,  KOBİ ve çok küçük ölçekli şirketler olacak! Bunun için küçük şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik tüm teknolojileri tek bir pakette topladıklarını açıklayan Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, “Türkiye’de siber tehditlerin odağında ve BT güvenliği konusunda desteğe ihtiyacı bulunan 2 milyonu aşkın küçük ölçekli şirket var” dedi.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri alanında dünyanın lider şirketi Kaspersky Lab, çok küçük ofislere yönelik geliştirilen, 25 uç noktaya kadar koruma sağlayan “Kaspersky Small Office Security” çözümünü, İstanbul’da düzenlenen “KOBİ’ler siber tehdit altında!” başlıklı toplantısında tanıttı. 2013 yılının kurumsal güvenlik vakalarının da analiz edildiği toplantıda, çok küçük ofisleri hedef alan en yeni siber tehditler masaya yatırıldı. Toplantıya, siber saldırganların her geçen gün karmaşıklaşan yeni tehditlerinin, büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ ve çok küçük şirketleri ne boyutta etkileyeceği konusu damgasını vurdu.

Finansal kayıp 38 bin dolara ulaşabiliyor

TÜİK’in 2009 rakamlarına göre Türkiye’de aktif olarak faaliyetini sürdüren 2 milyon 300 bin adet işletme bulunuyor. Bunların yüzde 0,9’unu küçük şirket (10-49 çalışan), yüzde 98,5 gibi büyük kısmını ise mikro iş yeri (1-9) olarak tanımlanan girişimler oluşturuyor. Kaspersky Lab ile araştırma şirketi B2B International’ın ortak çalışmasına göre, ölçeği ne olursa olsun, şirketlerin yüzde 97’si 12 ay içinde en azından bir kez sahte yazılım gibi bir dış tehdit ile karşılaşmış. Bu durumların 35’i önemli bilgilerin kaybı ile sonuçlanıyor. Yine araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 92’si, yazılım ya da çalışan hataları gibi iç tehditlerle karşı karşıya kalıyor.Araştırma firması Verizon tarafından gerçekleştirilen “Veri Açıkları Araştırma Raporu, 2013” ise, güvenlik ihlallerinin yüzde 30’undan fazlasının, 100 veya daha az çalışanı olan şirketlerde meydana geldiğini ortaya koyuyor. Siber saldırganların hedef oklarını küçük şirketlere doğru kaydırmalarının temelinde, bilgi ve bütçe eksikliği nedeniyle bilişim güvenliğinde zayıf kalmalarının rolü büyük. Bu da saldırganlara, yakalanma şanslarının da daha az olduğunu düşündürtüyor.

Küçük şirketleri bekleyen tehdidin büyüklüğü göz korkutuyor. Çünkü Kaspersky Lab’in 2013 çalışmalarına göre, Avrupa’da bir KOBİ’nin siber saldırı karşısında yaşayacağı finansal kaybın büyüklüğü 38 bin dolara kadar ulaşabiliyor. Üstelik Kaspersky Lab analistleri bu rakama, şirketin yaşadığı güven ve itibar kaybıyla olası iş fırsatlarının eklenmediğinin altını çiziyor. 

“Korunmayan şirket kepenk indirir”

Çalışmalardaki rakamlardan yola çıkan Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, “Türkiye’de büyük şirketlerin yanı sıra küçük şirketler ve mikro girişimlerin ihtiyaçlarına yönelik ürün ve çözümlerimizle pazardaki iddiamızı sürdüreceğiz” dedi.  

Kaspersky Lab’in dünyada 250 bin şirket ve 300 milyon kullanıcıyı dijital tehditlerden koruyan lider bir firma olduğunu vurgulayan Selçuk, “Türkiye’de de bireysel ve kurumsal pazardaki büyümemizi sürdürüyoruz. Türkiye’de kurumsal siber tehditlerin hedefinde artık büyük şirketlerin yanı sıra küçük şirketler ve mikro girişimler yerleşti. Günümüzde PC kullanan her şirketin, ölçeği ne olursa olsun, sadece anti-virüs ürünleriyle korunması imkansız. Bu nedenle ülkemizde tam kapsamlı güvenlik paketleriyle korunmayan küçük şirketlerin yakın dönemde kepenk kapatacağını söyleyebiliriz” açıklaması yaptı.

Son teknolojilere maliyet avantajıyla sahip olun

Bu rakamlardan yola çıkan Kaspersky Lab, 25’ten daha az çalışana sahip işletmeler için geliştirdiği “Kaspersky Small Office Security” çözümüyle küçük şirketlere büyük güvenlik sağlıyor. Ürün hakkında bilgi veren Kaspersky Lab Türkiye Kurumsal Satış Müdürü Ercüment Ekim, bu çözümün küçük işletmelerin çevrimiçi güvenlik sorunlarını çözmelerine yardımcı olan yeni özellikler içerdiğini belirtti. “Kaspersky Lab’in bu çözümünden faydalanmak için işletme sahiplerinin bir BT uzmanından yardım almasını gerekmiyor. Kullanımı kolay bir ürün içerisinde Kaspersky Lab’in en son zararlı yazılım engelleme teknolojilerinin tümü sunuluyor” diyen Ekim, “Kaspersky Small Office Security, küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlandı. En önemlisi, bu ürünün kurulumunun ve yönetilmesinin son derece basit olması… Çözüm, satın alma maliyetleri açısından da Türkiye’deki mikro işletmelere önemli avantajlar sağlıyor” diye ekledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN