Güvenlik 03 OCAK 2013 / 10:57

Küçük çaplı işletmeler tehdit altında

Kaspersky Lab tarafından yaptırılan araştırma, 2013’te küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla risk altında bulunduğunu açığa çıkarırken, bu boyuttaki işletmelerin büyüklere kıyasla aldıkları önlemlerin yetersiz olduğu ortaya koyuyor.


Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan “Küresel IT Güvenliği Riskleri Anketi” 2013 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin virüslere, internet solucanlarına, ajan yazılımlara ve diğer zararlı yazılımlara daha açık durumda olacağını ortaya koyuyor. Rakamlar, geçen yılın verilerine dayanarak 2013’te tehditlerin radarında KOBİ’lerin olacağını ispatlıyor. Öyle ki son 12 ayda, küçük ölçekli işletmelerin yüzde 63’ünün ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ının ağlarında zararlı yazılımlarla karşılaşılmış. Büyük şirketler ise, kurumsal bilgi sızdırma, kimlik dolandırıcılığı ve DDoS saldırıları gibi diğer saldırı tiplerinden daha fazla sıkıntı çekiyor.

Aynı araştırma, küçük ve orta çaplı işletmelerin, büyük çaplı olanlara kıyasla güvenlik önlemlerinden daha az faydalandıklarını ortaya koyuyor. Küçük işletmelerin yüzde 19’u ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 15’i, en az bir saldırıdan sonra güvenlik önlemine ihtiyaç duyduğunu fark ediyor.

 Birçok şirket tehlikenin farkında değil

Buna ek olarak, büyük boyutlu işletmelerin bu konuda daha fazla farkındalığa ve güvenlik yeterliliğine sahip olduğu da anlaşılıyor. Bu kurumların yaklaşık yarısı lisanslı ve ücretli güvenlik yazılımları kullanırken, küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’i ve orta ölçekli kurumların yüzde 58’i, lisanssız yazılımların da gerekli korumayı sunabileceğine inanıyor. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin öncelikle risk ve tehditlere yaklaşımının değişmesi ve koruma düzeylerinin artırılması gerekiyor.

 

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics