Güvenlik 08 EKİM 2013 / 10:48

Kurban Bayramı'nda kurban olmayın

Kurban Bayramı süresince pek çok kampanya ve özel fırsatlar tüketicileri bekliyor. Ancak bunların hepsi güvenilir olmayabilir.

Bayram tatili süresince gelen reklam, tanıtım, kampanya gibi cezbedici linki kutu ya da uygulamaların oltalama aracı olma ihtimali yüksek. Bayram armağanı adı altında, ücretsiz tatil şeklinde gelen teklif ya da benzeri uygulamalara karşı temkinli olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra seyahat edilen yerlerde kullanıcıların bilgisayar ve ağ kullanımları yoluyla siber suçlara maruz kalma riskleri söz konusu.

“Kontrolsüz kullanılan bellekler günümüzün en büyük virüs bulaştırıcıları”

Türkiye’de Kurban Bayramı nedeniyle pek kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını beraberinde götürdüğünü hatırlatan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “USB’ler hayatı kolaylaştırıyor ve neredeyse herkes tarafından her yerde kullanılıyor. Ancak bu ürünlerle taşınan zararlı yazılımlar internet yoluyla gelen virüslerden bile daha geniş bir yayılmaya sebep oluyor. Tatil ve özel günlerdeki insan hareketliliği burada yayılma çapını artırıyor. Bu nedenle özellikle Kurban Bayramı’nda dikkatli olunmasını öneriyoruz“ açıklamasını yaptı. Akkoyunlu, internetten gelen bedava hediye mesajlarına da itibar edilmemesini belirterek,

Kurban Bayramı'nda siber suçların kurbanı olmamak için biraz daha dikkatli olmanızda ve önlem almanızda fayda var. USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin. Sistem yamalarını ihmal etmeyin, önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın.İmkansız tekliflere aldanmayın. Güvenli olmayan ya da ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın. Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın.
Her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
ETİKETLER : Alev Akkoyunlu ESET usb virüs

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics