Güvenlik 08 KASIM 2013 / 11:25

Kurumsal itibar, BT yapısına bağlı

Kaspersky Lab’in araştırmasına göre şirketlerin yüzde 73’ü, güvenlik ihlallerini müşterileri, idari kurumlar, medya ve üçüncü kişiler ile paylaşmak zorunda kalıyor. Bu durum şirketlerin itibar kaybı yaşamasının da en önemli nedenlerinden biri olarak görünüyor. Buna göre, Kaspersky Lab’in araştırma şirketi B2B ile yaptığı “Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri 2013” anketine göre, şirketlerin yüzde 73’ü güvenlik ihlallerini gizli tutamıyor.

BT güvenliği sorunlarıyla ilgili bilgilerin ifşa edilmesi, birçok kurum için kaçınılması mümkün olmayan bir gelişme. Hatta veri hırsızlığına maruz kalan şirketlerin yüzde 44’ü bu durumu, olaydan etkilenmiş olabilecek müşterilerine ifşa etmek durumunda kalıyor. Yüzde 34’ü iş ortaklarını, yüzde 33’ü tedarikçilerini, yüzde 27’si yasa koyucuları ve yüzde 15’i ise medyayı bilgilendiriyor.

Paylaşıldıkça zararı da artan bilgi

Büyük şirketler için durum çok daha sıkıntılı. Bu kuruluşlar böyle bir durumda yasa koyucuları, müşterileri ve medyayı bilgilendirmek zorunda kalıyor. Bu tür bilgileri ifşa etme zorunluluğu da sonuçta şirketin itibarını önemli ölçüde zedeliyor. Yasa koyucular tarafından verilen cezaların yanı sıra müşterilerin ve iş ortaklarının yaşadığı kayıplara bağlı tazminatlar da eklendiğinde, ortaya ciddi bir mali kayıp tablosu çıkıyor. Hem maddi hem de prestij açısından bu kayıpları yaşamamanın yolu ise tam donanımlı güvenlik çözümleri kullanmaktan geçiyor.

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN