Güvenlik 03 NİSAN 2014 / 10:10

Linux’a yönelik en büyük botnet

ESET, Linux işletim sistemini hedef alarak 25 bin sunucuyu etkisi altına alan bir siber suç yapılanmasını ortaya çıkardı. “Operasyon Windigo“ adı verilen bu yapılanmada, özellikle ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da sunucular, bir truva atının saldırısına uğradı. Etkilenen bu sunuculardan da 500 binden fazla bilgisayara zararlı yazılım yayıldı. Adını, Kuzey Amerika yerlilerinden olan Algonquian’ların efsanelerinde yer alan ve insan eti de yiyen bir yaratıktan alan Windigo, hem spam atarak, zararlı yazılım bulaştırmayı hem de reklamlara sahte tıklamalar oluşturarak, gelir elde etmeyi amaçlıyor. “Operasyon Windigo” olarak tanımlanan bu siber suç kampanyası ile ele geçirilen sunucular yoluyla günde 35 milyon spam atıyor.

Hedef ülkeler belli

“Operasyon Windigo”; ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa’da bulunan ve Linux üzerinden çalışan sunucuları hedef alıyor. Bu ülkelerdeki sunucuların hedef alınması, büyük hosting şirketlerinin bu ülkelerde bulunmasına bağlanıyor. Dünya üzerindeki web sitelerinin yüzde 60’dan fazlası da Linux sunucular üzerinde bulunuyor. Bu sunucuların etkilenmesi, son kullanıcıları da etkiliyor. Söz konusu sunucuların barındırdığı web siteleri üzerinden 500 binden fazla bilgisayara zararlı yazılım bulaştırıldığı tahmin ediliyor.

ESET Güvenlik Araştırmacısı Marc-Étienne Léveillé, “Windigo şu an 25 bin sunucuyu etkisi altına almakta. Bu sunucular yoluyla kullanıcıların hesaplarına 35 milyondan fazla spam mesaj gönderiliyor. Her gün yarım milyon bilgisayar kullanıcısı Operasyon Windigo tarafından etkilenmiş internet sayfalarını ziyaret ederek, sistemini risk altına atıyor” açıklamasını yaptı. Linux dışındaki sistemlerin de etkilendiğine dikkat çeken Marc-Étienne Léveillé, “Windigo’nun zararlı yazılım bulaştırdığı web sitelerini ziyaret eden Windows, Mac ya da iPhone kullanıcıları da bu durumda etkilenebiliyor” dedi. Léveillé, öncelikle web sorumlularının ve BT personelinin harekete geçerek, sistemlerini kontrol etmelerini, kullanıcı geri bildirimlerini taramalarını ve güvenlik birimlerinden destek almalarını önerdi.

 
ETİKETLER : ESET

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics