Güvenlik 18 KASIM 2015 / 13:33

Mobil bankacılık kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor

ESET ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğiyle yurt çapında düzenlenen Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın son durağı Adana oldu. Toplantıda konuşan TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı, Türkiye’deki mobil bankacılık kullanımına dikkat çekti ve mobil bankacılık müşterilerinin yüzde 88 artışla 10,4 milyon kişiye ulaştığını vurguladı. ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu ise teknolojiyi aşmakta zorlanan siber suçluların son dönemde yoğun şekilde “Phishing“, yani oltalama yöntemleriyle insanları kandırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan, Divan Adana Oteli’nde düzenlenen toplantıya Adana’daki pek çok kurumun temsilcisi ve BT yöneticileri katıldı.
 
Her cep telefonu bir banka şubesi
TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Gülşah Çavuşovalı, dijital ve mobil hayata hızla entegre olunduğunu belirtirken, özellikle mobil bankacılığa güçlü yönelime dikkat çekti. “Geçen yıla göre yüzde 88’lik büyüme var“ diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Her cep telefonu artık bir banka şubesi. Türkiye’de mobil bankacılık müşterisi 2015 yılı 3‘üncü çeyrek sonunda 10 milyon 434 bin kişiye ulaştı. Müşterilerin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerek. Dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmak da mümkün.“
 
Ekstra koruma katmanı
Toplantıda konuşan ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu ise son iki yıldır ‘Phishing‘ yani oltalama saldırılarında ciddi artış olduğunu söyledi. Akkoyunlu şu bilgileri verdi:
“Siber suçlular; zararlı yazılımı içeren sahte e-fatura ve mesajları, kullanıcılarda merak uyandıracak ve gelen e-postaların doğruluğunu sorgulamadan açmalarını sağlayacak şekilde tasarlıyorlar. Bu noktada internet kullanıcılarını, meraklı oldukları kadar dikkatli olmaya çağırıyor, güncel teknolojilerle korunmayı tavsiye ediyoruz. Yeni bireysel ürünlerimizi dünyada ve Türkiye’de piyasaya sunduk. Bu ürünlerimizde ‘Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’ özelliğiyle parasal transferler için ekstra koruma katmanı oluşturmaya odaklandık.”
 
ETİKETLER : ESET

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics