Güvenlik 04 NİSAN 2013 / 10:54

Mobil cihazlarda riskler büyüyor

Norton by Symantec Norton Siber Suç Raporu’nun bir parçası olan, Avrupa’daki mobil cihaz kullanımı ve mobil alışkanlıklara dair bulguları yayınladı. Norton by Symantec’in verdiği bilgilere göre, Avrupalı yetişkinler kullandıkları mobil cihazlara çok fazla kıymet veriyor, ancak sadece çok az bir kısmı cihazlarını ve cihazlarında bulunan bilgileri korumak üzere gerekli önlemleri alıyor.

Raporua göre Avrupalılar, hem sosyal yaşamları hem de iş hayatlarında mobil cihazların kendilerine sunduğu birçok avantajdan faydalanıyor. Çevrimiçi arama ve gezinti opsiyonlarından, çeşitli uygulamaların kullanılmasına, alışverişten mobil ödeme kolaylığına kadar mobil cihazlar, Avrupalı kullanıcıların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası. Norton’a göre, Avrupa’daki kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası (yüzde 34) mobil cihazlarından asla vazgeçemeyeceklerini belirtiyor; Türkiye’de ise “mobil cihazımdan asla vazgeçmem” diyenlerin oranı yüzde 46 dolaylarında. İlaveten, Avrupa’daki yetişkinlerin neredeyse 4’te 1’i (yüzde 24) mobil cihazlarını, olası bir yangın durumunda kurtaracakları en önemli iki kişisel eşyasından biri olarak tanımlıyor.

“Kullanıcılar, ‘sürekli çevrimiçi’ olmanın çok önemli olduğu günümüz dünyasında, kişisel paylaşımlardan, internet aramalarına, sosyalleşme eğiliminden alışverişe kadar hemen her konuda mobil cihazlarına bağlı duruma geliyor” diyen Norton Türkiye Satış Müdürü İlkay Tümörter şöyle devam ediyor: “Birçok kullanıcının tam olarak farkına varmadığı asıl nokta şu ki bir mobil cihaz kaybolduğunda, çalındığında ya da herhangi bir virüs saldırısına maruz kaldığında kişisel ve çok gizli olan birçok bilgi de cihazla birlikte başkasının eline geçmiş oluyor. Kişisel mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla ulaşılabilen kritik verilerin her durumda güvende olması için kullanıcılar, bu verilerin yanlış kişilerin eline geçmesini önleyecek en temel ve kullanımı kolay koruma çözümlerine başvurmak gereksinimi içinde olmalılar.”

Kritik kişisel veriler hedefte

İnsanlar kullandıkları mobil cihazlar aracılığı ile farklı ve çok çeşitli deneyimler yaşıyor ve yaşam alanlarını da bu ölçüde genişletiyorlar ama kullanıcıların birçoğu cihazlarını ve cihazlarında bulunan bilgileri korumak adına bir önem almayı ihmal ediyor. Avrupa’da kullanıcıların yüzde 69’u kritik bilgilerini mobil cihazlarında saklı tuttuklarını ve bu tür bilgilere cihazları üzerinden erişim sağladıklarını söylüyor ancak bu kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası ise (yüzde 35) kişisel bilgilerini korumak için herhangi bir şifre dahi kullanmadıklarını belirtiyor. Türkiye’de ise kullanıcıların yüzde 82’si kritik bilgilerine erişim sağlamak ya da bilgilerini saklı tutmak üzere mobil cihazlarını kullandıklarını belirtirken, yüzde 26’sı ise cihazları için herhangi bir şifre kullanmadıklarını söylüyor. Kişisel bilgi hazinelerinin saklı tutulduğu bir mobil cihazın çalınması ya da kaybolması durumunda o cihaz, e-posta hesabına yapılabilecek bir erişim sayesinde iş yazışmaları/dokümanlardan, diğer online hesaplar için kullanılan şifrelere hatta banka hesap özetlerine kadar birçok kritik bilgiye ulaşım imkanı hazırlayan bir araç niteliği kazanıyor. Örneğin Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 51’i iş yazışmaları, yüzde 21’i diğer online hesapları için gerekli olan şifrelerini ve yüzde 44’ü ise banka hesap özetlerini kişisel e-postaları ile alıyor ya da gönderiyor. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 45’i ise yukarda saydığımız tüm kritik bilgilerin bulunduğu şahsi e-posta hesaplarına mobil cihazları üzerinden erişim sağlıyor.

Norton by Symantec’in araştırması gösteriyor ki bir mobil cihazı kaybetmek kullanıcılar için masraflı ve stresli bir sürece neden olabiliyor. Mobil cihazlarının çalındığını ya da kaybolduğunu belirten her 10 Avrupalı kullanıcıdan 3’ü, telefon değiştirme ya da geçici bir telefon kullanımı sonucunda bireysel olarak ortalama 122 Euro değerinde bir mali zarar yaşadıklarını dile getiriyor. Tablet değişimi ya da geçici tablet kullanımı sonucunda ortaya çıkan bireysel maddi kayıp ise 233 Euro dolaylarında. Türkiye’de ise telefon değiştirme ya da geçici bir telefon kullanımı sonucunda yaşanan maddi kayıp 416 TL iken, aynı durum tabletlere gelince yaşanan maddi kayıp ise 682 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupalı kullanıcılar, telefonlarını kaybettiklerinde ya da çaldırdıklarında en çok başkası tarafından yapılan aramalar sonucunda ödeyecekleri telefon faturaları (yüzde 43), kontaklarının olduğu adres defterinin başkalarının eline geçmesi (yüzde 26) ve başkalarının, cihazları üzerinden gerçekleştirecekleri satın almalar (yüzde 26) hakkında endişe duyuyor. Türkiye’deki katılımcıların ise yüzde 47’si ödeyecekleri fazla telefon faturası tutarından, yüzde 29’u telefon kontaklarının başkalarının eline geçmesinden ve yüzde 36’sı da telefonları üzerinden kendi paraları ya da dakikalarının kullanılması yolu ile gerçekleşecek satın almalardan endişe duyuyor.

Norton by Symantec ayrıca, Avrupa ülkelerindeki mobil kullanım alışkanlıkları ile farklılıklara da ışık tutuyor:

• Almanların sadece yüzde 13’ü ve Rusların ise sadece yüzde 15’i mobil cihazlar üzerinden yaptıkları satın almalar sırasında kendilerini güvende hissediyor; Polonya (yüzde 32) ve İtalya’daki mobil kullanıcılar ise (yüzde 24) mobil cihazlarından alışveriş yaptıklarında kendilerini yukardaki diğer iki ülkenin kullanıcısına göre daha güvende hissediyorlar.

• Hollandalı kullanıcıların ise sadece yüzde 13’ü banka hesap bilgilerinin mobil cihazlarında saklı tutarken, Alman kullanıcılarda ise bu oran yüzde 4’e düşüyor.

Ağlardaki riskler büyüyor

Avrupa’daki 5 mobil kullanıcıdan 2’si, Türkiye’de ise mobil kullanıcıların %33’ü, mobil uygulamaları her zaman güvenli kaynaklardan indirmediklerini kabul ederken, kullanıcıların 3’te 1’i ise mobil cihazlar üzerinden alışveriş yaparlarken her zaman güvenli ödeme yöntemlerini kullanmayarak, kredi kartı detayları gibi kritik bilgilerini olası bir siber saldırıya açık bırakıyorlar. Sonuç olarak, her 10 Avrupalı mobil kullanıcıdan 1’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen siber suçların kurbanı olmuş durumda. Türkiye’de ise mobil kullanıcıların %15’i mobil siber saldırıya maruz kalmış. Bu tür ihmalkar davranışlar sadece akıllı telefonlar ya da tabletlerle de sınırlı değil. Avrupa’da yetişkinlerin birçoğu, internet erişimi için ücretiz ya da güvenli olmayan Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanıyor. Ve bu kullanıcıların neredeyse yarıya yakını kullandıkları internet bağlantısının neden olacağı risklerden endişelenmelerine rağmen yine de bu bağlantıları kullanmaya devam ediyor. Avrupa’da her 5 kullanıcıdan 2’si hatta daha fazlası ücretsiz ve herkese açık Wi-Fi bağlantı noktalarından sağladıkları internet erişimi ile kişisel e-postalarını kontrol ediyor, her 5 kullanıcıdan 1’i ise banka hesap detaylarını inceliyor.

 

“Kullanıcılar, online ya da offline oldukları zaman bilgisayarlarını çok çeşitli siber tehditlere karşı korumanın ne derece önemli bir şey olduğunun gayet farkındalar diyen Norton Türkiye Satış Müdürü İlkay Tümörter, “para sızdırmak ya da kişisel bilgilere ulaşmak isteyen siber suçlulara karşı, bir mobil cihazın güvenli bir internet bağlantısına sahip olması da aynı derecede önemli” diyor ve ekliyor: “Cihazların çalınması ya da kaybolması durumunda, tüm bilgiler başka birinin eline geçiyor. Bir mobil güvenlik yazılımının cihazda kurulu olması (Norton Mobile Security) ise hem cihazı tehditlere karşı koruyor hem de kullanıcılara uzaktan kilitleme, yerini saptama ve içindeki bilgileri silme gibi opsiyonlar sağlıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics