Güvenlik 20 MART 2013 / 14:03

Mobil hayatını korumayan şirketler kaybediyor

Ofis dışı esnek çalışma saatleri, “kendi cihazını getir” trendi, çalınan ve kaybolan kurumsal akıllı telefonlar… İş dünyası hızla yükselen mobil tehditlerin farkında değil.

Kurumlarda “mobil hayat” çağı başlayalı uzun zaman oldu. Günümüzde artık kurumsal hayatımızın büyük kısmını akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden yönetiyoruz. Kaspersky Lab ve B2B’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen araştırma ise, günümüzün iş dünyasında yükselen bu trendi göz ardı etmenin imkansızlığını kanıtlıyor. Araştırma sonuçlarına göre, firmalar mobil cihazlardan kurumsal bilgilere erişilebilirlik konusunda ciddi şüphe duyuyor olsa da, bu kullanımı kontrol etmek için çözüm üretmek konusunda hala gerideler.

Araştırma, şirketlerin bu konudaki genel stratejisini ortaya koyuyor. Buna göre, dünyadaki şirketlerin yaklaşık yarısı kurumsal ağlarındaki mobil cihazların yönetimi ve korunması için çözümler hizmete sunuyor. Aynı araştırma, şirketlerin sadece yüzde 32’sinin akıllı telefonlar ve tabletler için özel olarak ayrılmış bir güvenlik politikası benimsediklerini ortaya çıkarıyor. Dünya çapındaki şirketlerin sadece yüzde 28’i ise kapsamlı bir “Mobil Cihaz Yönetimi” (MDM) teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Kurumların yalnızca yüzde 9’u, çalışanlarının iş için kişisel akıllı telefonlarını kullanmalarının yasaklanabilir olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan, kurumların yüzde 29’u çalışanların mobil cihazlar üzerinden kurumsal ağlardaki verilere ulaşımı için tam erişim izni sağlıyor.

Tüm çözümler tek platformda

Kaspersky Lab Pazarlama Bölümü Başkanı Alexander Erofeev “Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların iş için kullanılması, çalışanların daha esnek olmasını, nerede ya da ne zaman olursa olsun görev ve sorunlar ile her şekilde başa çıkabilmeyi sağlayarak, iş ortamında ciddi bir rekabet avantajı sağlıyor” dedi. Ancak, kurumsal altyapılara bu cihazların dahil olması, bilişim güvenliği için yeni yaklaşımlar gerektiriyor. “Bir zararlı yazılım saldırısı veya bir cihazın kaybı gibi herhangi bir ihmal olması durumunda, şirketin önemli miktarda veri kaybetmesi riski oluşuyor” diyen Erofeev, “Kaspersky Lab, mobil cihazlar da dahil olmak üzere, tek bir merkezi güvenlik çerçevesindeki tüm cihazları korumak için kullanıma hazır bir kurumsal çözüm sunuyor” açıklamasını yaptı.

Mobil Cihaz Yönetimi teknolojisi, Kaspersky Lab'ın kurumsal ağların güvenliğini ve firmalardada kullanılan herhangi bir mobil cihazın güvenilir yönetimini  sağlamak için oluşturulan yeni platformu, “Kaspersky Endpoint Security for Business” ile entegre hale getirildi.

 

Akıllı telefon ve tabletleri, özellikle Androidler için büyük sorun teşkil eden zararlı yazılımlardan korumanın yanı sıra Kaspersky Lab mobil çözümleri, sistem yöneticilerinin cihazda depolanan içeriği uzaktan yönetmesine ve cihazların kaybolması veya çalınması durumunda erişimi engellemesine de olanak tanıyor. Buna ek olarak, BT uzmanlarının şahsi veya kurumsal olan tüm mobil cihazlar üzerinde içerik belirleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede, Kendi Cihazını Getir (BYOD) politikası da bir sorun olmaktan çıkıyor. Yöneticiler, bir çalışanın kişisel içeriklerine dokunmadan, mobil cihaz üzerindeki kurumsal veriyi yönetme şansına sahip oluyor.

Kaspersky Lab mobil kurumsal çözümünün bir diğer avantajı, kurumsal güvenlik sistemlerine kolayca uyarak, kuruluşun mobil BT altyapılarını etkileyebilecek her tür tehdidi izlemeyi mümkün kılan merkezi yönetim ve kontrol sistemi sağlaması olarak açıklanıyor.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN