Güvenlik 04 ŞUBAT 2014 / 11:00

Mobil tehditlere karşı güç birliği

Güvenlik yazılımları üreticisi F-Secure ve mobil ağ sistemleri uzmanı Nokia Solutions and Networks (NSN), mobil kullanıcıların güvenliğini sağlayacak yeni çözümler geliştirmek üzere işbirliğine imza attıklarını duyurdu. Her iki şirketin ortaya koyacağı yenilikçi çözümler, kullanıcıların kişisel gizliliğini ve mobil cihazların güvenliğini altyapıdan itibaren güçlendirmeyi hedefliyor. Zira, PC satışlarının azalması ile tehditlerin odağı mobil platforma kayarken, mobil platformlardaki zararlı yazılımlar giderek daha yaygın ve karmaşık hale geliyor.

Tehditler giderek çeşitleniyor

F-Secure tarafından Temmuz 2013’te yayınlanan mobil tehdit araştırmasına göre, mobil platformlara yönelik tehditlerin sayısı her çeyrekte en az yüzde 25 artıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulama dükkanlarının haricinde, web sitelerinden yönlendirme yoluyla bulaşan ve Android mobil işletim sistemlerini hedef alan zararlı yazılımlara rastlandı. Bunun yanı sıra mobil botnet ağları ve kullanıcının bilgisi haricinde özel numaralara yüksek ücretle kısa mesaj gönderen uygulamalar mobil kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor. Bu durum, kullanıcıların internet servis sağlayıcılarından ve operatörlerden daha fazla güvenlik önlemi talep etmesine neden oluyor.

Sorumluluk servis sağlayıcının

F-Secure tarafından gerçekleştirilen ankete göre, kullanıcıların yüzde 54’ü mobil cihazları aracılığıyla internette sörf yaparken yeterince güvende olduğunu düşünmüyor. Yüzde 69’u ise operatörler ve internet servis sağlayıcılar aracılığıyla gerçekleşen iletişimin güvenliğinin, yine bu şirketler tarafından sağlanması gerektiğine inanıyor. Hizmet ve servislerin bulut ortamına taşınması, altyapı odaklı güvenlik yaklaşımına dair ihtiyacı daha da artırıyor.

Nokia Solutions and Networks Portföy Yönetimi Başkan Yardımcısı Thorsten Robrecht, F-Secure ile gerçekleştirdikleri işbirliğine dair “En iyi güvenliğin pazarın önde gelen şirketleri arasında gerçekleştirilecek işbirliğiyle ve uzmanlıkla sağlanabileceğine inanıyoruz” derken, F-Secure Tüketici ve Pazar Operasyonları Başkan Yardımcısı Samu Konttinen de NSN ile güvenlik konusunda gerçekleştirilen işbirliğinden son derece memnun olduklarını ifade etti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics