Güvenlik 04 MART 2016 / 11:14

Mobil varlıklar önemli, ama ya güvenlik?

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir anketin sonuçları, Türkiye’de kadınların yarısından fazlasının telefonlarında sakladıkları fotoğraf ve videolara, cihazdaki diğer her şeyden daha fazla, hatta cihazın kendisinden de çok değer verdiklerini ortaya koydu. Ancak, bu görüntülerin çevrimiçi güvenliğinden endişe eden kadınların oranı yüzde 25'in üzerinde olsa da, birçoğu hala temel güvenlik önlemlerini uygulamak konusunda dahi sıkıntı yaşıyor.
Çalışmada ayrıca, kadınların kendi fotoğraflarını (%48) ve tanıdıkları kişilerin fotoğraflarını (%40) başkaları ile paylaşmak konusunda erkeklere kıyasla daha cömert oldukları ortaya çıkmış,  erkeklerde ise bu oranlar sırasıyla %43 ve %33.
Kadınların %29'u tarafından belirtilen en büyük güvenlik kaygılarından birisi ise, bir siber suç girişimi kapsamında cihazlarına kazanılacak erişim nedeniyle resimlerinin ve videolarının güvenliğinin risk altına girmesi. Üç kadından biri, bu görüntülerin ve başka bilgilerin uygunsuz bir şekilde veya rızaları olmadan paylaşılmasından, yanlış kişiye gönderilmesi durumunda utanç duymaktan veya rencide olmaktan (%42) ya da ilişkilerine zarar gelmesinden (%40) endişe ediyor.
Buna rağmen, birçoğu siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduğunun farkında değil. Kadınların yalnızca %25'i bir siber saldırının hedefi olabileceğine inanıyor; erkeklerde ise bu oran %28. Sonuç olarak, kadınların cihazlarında sakladıkları değerli fotoğraflarını ya da diğer hassas bilgilerini korumak için herhangi bir güvenlik önlemi almadıklarını görüyoruz. Kadınların %18'u cihazlarının güvenliği için bir parola kullanmadığı ve %15'ü ise hiçbir güvenlik çözümü kullanmadığını kabul ediyor.
Kadınların %27'si cihazlarını yedeklemediğini söylerken, cihazlarının çalınması veya bozulması durumunda tüm değerli fotoğraflarının, videolarının ve dosyalarının kaybolması riskini göze almış oluyorlar.

Yedeklemeyi unutmayın
Siber suçluların resimlere, videolara ve diğer değerli verilere erişmelerini önlemek için, dijital cihazlarda saklanan dosyalar parolalar ve şifreleme yardımıyla korunmalı. Ayrıca, dosyaların düzenli olarak yedeklenmesi gerekir; bu sayede cihazın çalınması veya zarar görmesi halinde cihazda saklanan dosyaları geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybetmemiş olursunuz. Bu verileri paylaşmak veya kopyalamak istediğinizde verileri şifrelemenizi öneririz; bu sayede veriler yanlış ellere düşse dahi korunmuş olacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN