Güvenlik 04 TEMMUZ 2013 / 16:56

Nerede olduğunuzu herkes bilmesin

Sosyal ağlar üzerinden “check-in” yapmak çok popüler. Yaz tatilinde nerede olduğunu ve ne yaptığını sosyal ağlardan paylaşmak da böylece öne çıkıyor zaten. Ama tam olarak nerede olunduğunu herkese söylemenizin farklı güvenlik risklerini de beraberinde getirdiğini unutmamak gerek. Kaspersky Lab, internet üzerinde gizliliği koruma ve güvenli check-in yapabilmekle ilgili önemli ipuçlarını paylaşıyor.

Sanal “check-in” ile ilgili güvenlik sorununun nedeni çok basit: Check-in yaptığınızda veya konumunuzu içeren fotoğrafları sosyal ağlara yüklediğinizde adresin görülebilmesi, tam olarak nerede olduğunuzun da herkes tarafından bilinmesi demek. Ama günümüzde bu bilgiyi görenlerin sadece arkadaşlar olmadığını da akıldan çıkartmamak gerek.

“Check-in”lerin halka açık olmasının sebep olduğu bu riskler, birkaç yıl önce http://pleaserobme.com internet sitesinde gün yüzüne çıkmasına rağmen, popüler olması engellenemedi. Örneğin, Twitter hesabınızdan http://pleaserobme.com internet sitesindeki check-in’leri kontrol edip, özel hayatın ne ölçüde ortaya döküldüğünü görebilmek mümkün. Twitter check-in’inden yola çıkan bir hırsızın yapması gereken de, en pratik haliyle Google Maps özelliğini kullanarak, yaşanan mahallenin sakin bir yer olup olmadığına bakmak. Hırsız, evde kimsenin olup olmadığını anlamak için blog’un yasal veriler bölümünden kolayca bulabileceği ev telefonunu bile arayabilir. Yeni bir televizyon seti alıp, bu haberi bir Instagram veya Twitter fotoğrafıyla paylaşmak da hırsızlar için açık bir davetiye demek.

Sanal check-in güvenli bir şekilde yapmak mümkün olsa da, yine de içinde biraz risk unsuru kalacak. Check-in’leri Facebook, Google Plus veya Foursquare’den halka açık olarak yapmak tercih edilmemiş olsa bile, internet hizmetindeki bir hata, verilerin kolayca yabancılar tarafından görülmesine neden olabilir. Bundan korunmanın en iyi yolu, çevrimiçiyken fazla kişisel bilgi paylaşımı yapmamak. Tatilde olduğunu belirten bir bildirim tek başına bir işe yaramayacağından, sosyal ağlarda adresi, telefon numarasını ve iş yerini yazmaktan kaçınmak da önemli. Ayrıca, mobil cihazları zararlı yazılımlara karşı korumak ve şifrelerin çalınmasını engellemek için uygun bir güvenlik uygulaması da bu konudaki riskleri azaltır.
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics