Güvenlik 10 TEMMUZ 2018 / 12:53

Polar'ın mobil uygulamasında güvenlik açığı tespit edildi

Spor yazılımı ve donanımları üreten Polar'ın mobil fitness uygulamasında güvenlik açığı tespit edildi. Güvenlik açığı, kişilerin konumuna erişim sağlanmasına neden oluyor. Verileri açığa çıkmış pek çok asker ve istihbarat görevlisi de bulunuyor.

Finlandiya merkezli fitness takip cihazları üreticisi olan Polar'ın mobil uygulamasında ortaya çıkan güvenlik açığı çok ciddi tehlike barındırıyor. De Correspondent ve Bellingcat'ın ortaklaşa yaptığı araştırma sonucunda Polar Flow adlı uygulamanın kullanıcıların coğrafi konumlarını açığa çıkardığı belirlendi.

Araştırmadan alınan bilgilere göre, uygulamadaki Keşfet adlı takip haritası özelliği, binlerce kişinin ev adresini gösteriyor. Sadece sivil insanlar için değil, bazı askerler ve istihbarat görevlilerinin de bu olaydan etkilendiği belirtiliyor. Toplam 69 ülke vatandaşı 6 bin 460 kişinin adresine erişebilen araştırma, askeri üs gibi konumları da net bir şekilde belirledi.

NSA, ABD Gizli Servisi ve MI6 gibi gizli servis çalışanlarının adreslerinin yanında isimlerininde tam ad soyad kullanıldığı yapılan araştırmayla ortaya çıktı.

Polar ise bu olaylardan sonra Keşfet haritasını askıya aldığını duyurdu ve "Polar'ın bilgi sızdırmadığı ve özel verilere yönelik bir açık olmadığının anlaşılması önem taşıyor" açıklamasını yaptı. Açıklamaya göre, profillerini gizli olarak ayarlayan kişiler bu durumdan etkilenmiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics