Güvenlik 25 MAYIS 2016 / 12:45

Risklere karşı sezgisel güvenlik

Yeni nesil tehditlerle mücadelede ağ ve uç nokta güvenliğine yönelik çözümler sunan Sophos, son kullanıcılara yönelik sezgisel güvenlik ürünü Sophos Clean’i kullanıma sundu. Davranış analizi, delillere dayalı karar süreçleri ve kolektif zekâ gibi en son teknolojileri temel alan Sophos Clean, ilk kez ortaya çıkan tehditleri de algılayabilen yeni nesil güvenlik çözümlerinin ilk temsilcilerinden.  
Sophos’un Aralık 2015’te satın aldığı SurfRight’ın geliştirdiği teknolojileri temel alan Sophos Clean, henüz bilinmeyen ve gün yüzüne çıkmamış tehditleri algılayarak temizleyebilen yeni nesil güvenlik çözümlerinin ilk örneklerinden biri. Yalnızca 11 megabayt büyüklüğünde olan ve ihtiyaç halinde doğrudan USB bellek, CD/DVD veya ağ üzerindeki sürücüler üzerinden çalıştırılabilen Sophos Clean, sistem üzerinde herhangi bir kalıntı veya iz bırakmadan tehditlerin tespitini ve temizlenmesini sağlıyor. Şüpheli davranış analizi ve kritik dosyaların güvenliğini veri tabanı üzerinden doğrulayabilme yetenekleri sayesinde kapsamlı güvenlik taramasını ortalama 5 dakika içinde gerçekleştirebilen Sophos Clean, benzer ürünlerde sıkça karşılaşılan güvenli dosyaların tehdit olarak algılanması sorununun da önüne geçiyor.
Ürün güvenlik taraması için kurulum gerektirmezken, özellikle fidye yazılımı ve zararlı yazılımların mevcut güvenlik yazılımlarını devre dışı bıraktığı durumlarda avantaj sağlıyor. Sophos Son Kullanıcı Güvenliğinden Sorumlu Genel Müdür Dan Schiappa, yeni çözümle ilgili şu bilgileri verdi: 
“İlk kez ortaya çıkan gün yüzü görmemiş tehditleri ve Cryptolocker gibi fidye yazılımlarını kullanıcıya zarar vermeden tespit edebilmenin yolu, olası açıkların sürekli denetimini, şüpheli davranış analizini ve topluluktan gelen bilgiyi temel alan keşfe dayalı yöntemleri gerektiriyor. Bu nedenle virüsleri ve diğer zararlı yazılımları kendileri için tanımlanmış imzalardan bağımsız olarak tespit edebilen yeni nesil çözümlere olan ihtiyaç uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Sophos Clean, mevcut güvenlik çözümleriyle birlikte kullanıldığında, şüpheli dosyaları farklı yöntemlerle analiz ederek ikinci bir görüş ortaya koyabiliyor. Düşük sistem kaynaklarına ihtiyaç duyması ve hızlı tarama yeteneğiyle Sophos Clean, henüz gün yüzüne çıkmamış olanlar dahil olmak üzere tüm tehditlere karşı etkin koruma sağlıyor.”
Sophos Clean, işletim sisteminin özüne yerleşen zararlı yazılımları temizleyerek bozulan dosyaları güvenli ve orijinal olanlarla değiştiriyor. Ayrıca sorun tamamen ortadan kaldırılana kadar yeniden bulaşmaya yönelik tüm girişimleri engelliyor. Sophos Clean’ın öne çıkan özellikleri şöyle sıralanıyor:

İmzaya bağlı olmadan, yeni nesil tehditleri algılayabiliyor ve temizleyebiliyor.
İlk kez ortaya çıkan, bilinmeyen tehditleri ve fidye yazılımlarını tespit edebiliyor.
Kurulum gerektirmeden, herhangi bir medya cihazı üzerinden doğrudan çalıştırılabiliyor.
SophosLabs tarafından desteklenen analizler eşliğinde akıllı denetim yapabiliyor.
Sistem kaynakları üzerinde yük oluşturmuyor ve hızlı tarama gerçekleştiriyor.
Zararlı yazılımlar, rootkit yazılımları ve değişim geçirenler dahil olmak üzere tüm tehditlere ait izleri ortadan kaldırıyor.
İşletim sistemi çekirdeği, bellek ve diğer sistem bileşenlerini değiştirerek kendini gizlemeye çalışan zararlı yazılımları tespit edebiliyor.

Sophos Clean’ın 30 günlük deneme sürümünü edinmek ve lisanslama hakkında bilgi almak için https://www.sophos.com/en-us/products/sophos-clean.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
ETİKETLER : Sophos Clean