Dosya Güvenlik 15 HAZİRAN 2015 / 10:53

Sadece para kaybetmezsiniz, marka değeriniz de düşer

BTburada Ürün Müdürü Neslihan Kara

Son yıllarda şirketlerin önündeki en önemli tehlikelerden birisi dijital saldırılar. Şirketlerin büyük bir bölümü hatta hemen hemen hepsi işlerinin büyük bölümünü internet üzerinden yürütüyor, tüm işlemler dijital altyapı üzerinden yapılıyor. Siparişler internet üzerinden alınıyor ve veriliyor, bankacılık işlemleri internet üzerinden yapılıyor, tüm müşteri bilgileri ve satış hareketleri, cari hesapları vb. dijital altyapı üzerinde tutuluyor. İnternet bağlantısı ya da dijital altyapı üzerinde çıkan bir aksaklık şirketin işlerinin çoğu zaman tamamen durmasına ve büyük paralar kaybetmesine neden olabiliyor.  Bu yüzden son dönemde şirketlere yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Bu saldırılar sadece parasal açıdan değil aynı zamanda marka değeri açısından da zarar verebiliyor. Bu yüzden şirketlerin virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, DDoS ve fidye yazılımları gibi saldırılara karşı hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Saldırıların çehresi değişiyor

Son dönemde gerçekleştirilen saldırılara baktığımızda hedeflerin ve amaçların büyük ölçüde değiştiğini görüyoruz. Eskiden saldırganlar saldırıları isim yapmak için yaparken artık para kazanmak için yapıyorlar. Aynı şekilde eskiden verilere zarar vermek, sistemleri durdurmak için yapılan saldırıların yerini para kazanmaya yönelik saldırılar alıyor. Daha birkaç ay önce yaşadığımız ve birçok şirketi etkileyen bitlocker virüsü buna çok güzel bir örnek. Birçok şirket bu saldırıdan etkilendi ve işlerini sürdürmeleri için hayati önem taşıyan bilgilere erişimi kaybettiler. Saldırganlar artık çok daha sabırlı, sistemlere sızdıktan sonra istediklerini elde edene kadar sabırla bekliyorlar.

Bu derece sofistike saldırılara karşı sadece antvirüs yazılımları ile karşı koymak mümkün değil. Uçtan uca sağlayan komple çözümler kullanmak gerekiyor. Btburada olarak şirketlere en yüksek güvenlik sağlayan çözümler sunuyoruz. Kullanıcıların akıllı telefonlarından ağ üzerindeki sunuculara kadar uçtan uca güvenlik ürünleri ve hizmetleri sunuyoruz. Bu çözümlerin dışında şirketlerin güvenlik açısından en çok önem vermeleri gereken bir diğer şey ise eğitim. Kullanıcıların bu sofistike saldırılara karşı eğitilmeleri gerekiyor. Örneğin kullanıcı bilmediği bir kaynaktan gelen dosyayı açması durumunda çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalabileceğinin farkında olması güvenlik açısından çok önemli.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics