Güvenlik 07 ŞUBAT 2014 / 14:09

Saldırılarda büyüyen hedef Android

Kaspersky Lab, Ocak 2014 sonu itibariyle, yaklaşık 200 bin özgün mobil kötücül yazılım örneği topladığını açıkladı. Kasım 2013’te ise bu rakam yüzde 34 daha az olup, sadece 148 binlerdeydi. Aynı rapor, Ocak ayında zararlı Android uygulamalarının 10 milyon seviyesini aştığını da ortaya koyuyor.

Google Play resmi pazarı 30 Ocak 2014’e kadar 1.103.104 uygulama sundu. Buna ek olarak alternatif ve gayrı resmi mercilerde daha fazla uygulama olduğu ve bunların büyük kısmının zararlı olduğu düşünülüyor. Siber suçluların zararlı kodlarını taşımak amacıyla yasal Android yazılımları da kullandıklarını göz önünde bulunduran Kaspersky Lab, şu ana kadar 10 milyon şüpheli uygulama kaydetti.

Rapora göre zararlı programların çoğu kullanıcıların finansal bilgilerini hedefliyor. Bu durum Rusya’da geliştirilen “Carberp Truva”nın mobil versiyonu için de geçerli… Bu uygulama, kullanıcı bilgilerini banka sunucusuna iletilirken çalıyor. Kaspersky Lab uzmanlarına göre zararlı Android uygulamalarının büyük bir çoğunluğu Rusya’da geliştiriliyor.

Uzmanlar, kullanıcıların zararlı uygulamaları engellemeleri için aşağıdaki önerileri tavsiye ediyor:

 Cihazınızda “geliştirici mod”u etkinleştirmeyin

 “Üçüncü şahıslardan uygulamaları indir” seçeneğini etkinleştirmeyin

 Sadece resmi kanallardan uygulama indirin.

 Yeni uygulama indirirken ne tür haklar talep ettiklerini dikkatlice inceleyin.

 Koruma programı kullanın

 

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics