Güvenlik 25 KASIM 2014 / 10:47

Santral sisteminizi koruyun

Doğru kurulmamış VoIP yazılımları birçok yerel ve uluslararası dolandırıcının dakikalar içerisinde sisteme dahil olmasını ve kötü amaçlarına işlemlerine habersizce hareket etmesine imkan tanıyor. VoIP sistemlerinde, veri iletişim sistemlerine nazaran başka tehdit unsurları da oluşuyor. Birçok internet hırsızının veri sistemlerine eğlence ya da uyarı amaçlı giriş yaptıkları görülürken, VoIP sistemlerinde doğrudan telefon görüşmesi altyapısına nüfuz edebiliyor.

Ağ tabanlı telefon haberleşmesi ve altyapıları konusunda faaliyet gösteren Empatiq İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykut Sağlam, “Doğru yönetilmeyen VoIP altyapısına sahip telefon santral sistemine yapılan saldırıların sonuçları, telefon servis sağlayıcı-kurum-santral desteğini veren firma üçlüsünü karşı karşıya getiriyor. Her saldırının doğurduğu ekonomik zararlar mahkeme yoluyla çözülmeye çalışılıyor. Sistem mimarisini satın alma sırasında tercihleri belirleyen ekonomik nedenleri bu doğrultuda yeniden düşünmek gerek” dedi.

Telefon santrallerinde alınabilecek bazı güvenlik önlemleri şöyle sıralanıyor:

- Tüm VoIP kullanıcıların ve cihazlarının varsayılan ve standart şifreleri değiştirilmeli.

- Sadece sisteme uzaktan dahil olacak kullanıcılar, ağ tabanlı olarak sistemde yetkilendirilmeli.

- Mümkünse VoIP sistemin güvenlik uyarıları elektronik posta ya da SMS ile sistem yöneticisine ulaştırılmalı.

- Telefon servis sağlayıcısında aylık telefon görüşme potansiyeline göre kotalar sınırlandırılmalı.

- Telefon servis sağlayıcısında milletlerarası telefon görüşmelerinin sadece ihtiyaç olan yönlerde sınırlandırılması.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN