Dosya Güvenlik 15 HAZİRAN 2015 / 10:52

Siber güvenlik sektörü büyüme ivmesi içerisinde

Kaspersky Lab Türkiye Ülke Müdürü Sertan Selçuk

Günümüzde artık şirketlerde ve ofislerde yepyeni bir dönem başladı. Kurumsal dünyada şirketleri bekleyen siber tehlikeler ve bunlara karşılık alınması gereken tedbirler de değişiyor. Kurumsal güvenlik tehditleri artık sadece zararlı yazılımlardan ibaret değil. İnternete sadece ofis ya da evlerimizdeki dizüstü bilgisayarlarımızla bağlandığımız günler oldukça geride kaldı. Bugün internete erişim için her evde ortalama dört-beş cihaz var. Kişisel bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımızla sürekli internetteyiz, sürekli çevrimiçiyiz. Mobil olmak ve cihazların gün geçtikçe küçülmesi, kurumsal hayatın son dönemlerinin en önemli trendlerinden. Giderek küçülen cihazlar ile kurumsal çalışanlar artık dünyanın her noktasından internete erişebildiği için, artık ofisler terkediliyor ve esnek çalışma yöntemleri yerleşiyor. Kurumlar bilgilerini sadece bilgisayarlarda bulundurmuyor çalışanlarının her an kaybolmaya ya da çalınmaya müsait akıllı telefonlarında da çok önemli kurum bilgileri tutuyorlar.

Hiçbir işletim sistemi tam anlamıyla güvende sayılamaz

Saldırganların neredeyse sadece Windows'a odaklandıkları günler de çoktan geride kaldı, Mac'ler ve mobil işletim sistemlerine saldırılar arttı. Kaspersky Security Network her ay, insanların hassas kişisel ve finansal bilgilerini vermeleri için ikna etmeyi hedefleyen 137 binden fazla yeni kimlik avcılığı sitesi tespit ediyor. Dolayısıyla tehdit küçümsenmeyecek oranda, alınması gereken tedbirler de ertelenemeyecek boyutta. Önümüzdeki dönemde de siber saldırılar artarak ve en önemlisi de çeşitlenerek devam edecektir, bunu öngörmek hiç zor değil. Sektörü en zorlayan konu; siber suçluların gelişen yetenekleri ve her geçen gün saldırılar için yepyeni yollar keşfetmeleri oluyor.  2015’in geri kalanında yine şaşırtıcı hamleler gelecektir

“Bulutu siber suçlular da kullanıyor”

Siber suçlular, bulut bilişim hizmetlerinden de yararlanıyor. Bulut hizmetlerinin güvenlik açıkları kişisel verilerin güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Aynı zamanda, bulut teknolojilerini tasarlandıkları kullanım amaçları dışında kullanmak da büyük zararlar verebiliyor. Bulut tabanlı dosya depolama hizmetlerinin İnternet kullanıcıları arasında uzun zamandır popüler olmasına rağmen, bu tür hizmetlerin tartışılmaz kolaylığı bir dereceye kadar içerdikleri risklerin sayısı ile dengeleniyor. Örneğin, birçok kullanıcı uzman tavsiyelerine kulak vererek pasaport ve diğer belgelerini depolamak üzere buluta tarıyorlar; ancak bazen hizmetin güvenlik açıkları kişisel verilerin güvenliğini tehlikeye atabiliyor. Aynı zamanda, bulut teknolojilerini tasarlandıkları kullanım amaçları dışında kullanmak daha büyük zararlar verebiliyor.

BYOD halen büyük bir soru işareti

BYOD (Bring Your Own Device) akımı özellikle son iki yılda iş dünyasının en önemi trendleri arasında, doğal olarak güvenlik konusunu da etkiliyor. Kaspersky Lab ve B2B International’ın ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen araştırmalar, günümüzün iş dünyasında yükselen bu trendi göz ardı etmenin imkansızlığını da kanıtlıyor. Bu araştırmalardan çıkan Türkiye sonuçlarına göre, katılanların yaklaşık yüzde 47’si BYOD uygulamasının önümüzdeki yıllarda kurumsal güvenlik için bir tehdit oluşturabileceği konusunda hemfikir. Yine katılanların yüzde 42’si mobil güvenliğin yükselen bir problem olduğunu düşünüyor. Buna karşılık Türk şirketlerin yüzde 52’si gelecekte çalışanların kendi cihazlarını ofise getirmelerini destekleyeceğini açıklıyor.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics