Güvenlik 28 EYLÜL 2013 / 00:03

Siber saldırı kurbanları parasını geri alamıyor

Siber sahtecilikle  çalınan paralar geri alınamıyor.Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından hazırlanan "Tüketici Güvenliği Riskleri" anketi, 2013'ün yaz aylarında küresel çapta gerçekleştirilen siber sahtecilik suçlarıyla ilgili önemli ipuçları sunuyor. Bu çalışmaya göre bu dönemde finansal siber sahtecilik sonucu paralarını kaybeden kullanıcıların yüzde 41'i kendilerine ait paranın tek bir kuruşunu bile geri alamadı.
Teoride, dolandırıcılar bir e-bankacılık veya e-ödeme hesabından para çalmayı başarmış olsalar bile, bu paranın yasal olarak banka tarafından geri ödenmesi bekleniyor. Ancak B2B International'ın yaptığı anket sonuçları, pratikte sürecin bu şekilde işlemediğini ortaya koyuyor. Çevrimiçi sahtecilikten etkilenen kullanıcıların yalnızca yüzde 45'inin kayıpları tamamen telafi edilebildi. Kullanıcıların yüzde 14'ünün çalınan paralarının bir kısmı geri ödenirken, kalan yüzde 41'e hiçbir şekilde ödeme yapılmadı.
Kim sorumlu
Aynı zamanda birçok kullanıcı, işlemlerinin hizmet aldıkları sitelerin sahipleri tarafından güvenilir bir şekilde korunduğu konusunda oldukça rahat görünüyor. Bu bakış açısı tehlikenin büyümesine neden oluyor: paranın izini süren siber suçlular kullanıcılardan para çalmak için iki kat daha fazla çaba gösterirken, kullanıcılar da koruyucu tedbirlerin bankalar, kullandıkları e-ödeme hizmetleri ve çevrimiçi mağazalar tarafından alınması gerektiğini düşünüyor.
ETİKETLER : siber hırsızlık

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics