Dosya Güvenlik 15 HAZİRAN 2015 / 10:54

Siber saldırılar teknoloji ile birlikte yeniden şekil alıyor

Teknoloji dünyasının yaşadığı hızlı dönüşüm her sektörü yeniden şekillendirdiği gibi siber saldırganlara da yeni hareket alanları yaratıyor. Yeni nesil teknolojilerin şirketler, kurumlar ve son kullanıcılar tarafından büyük bir hızla benimsenmesiyle birlikte siber saldırganların yöntemleri de yeniden şekillenirken, yeni nesil güvenlik tehditlerine karşı bilinçsiz olan bu yapılar risk altında kalıyorlar.

Özellikle bankacılık, iletişim, enerji ve savunma sektörleri yeni nesil saldırıların odak noktasını oluştururken, hızlı bir devinim içerisinde olan teknolojiyle birlikte bu yeni nesil saldırıların alanı giderek genişliyor. Devletler özellikle enerji ve savunma sektörlerine gelebilecek saldırılara karşı siber savunma ekipleri kurmaya başladıkları gibi karşı ataklar yapmaktan geri kalmıyorlar.

Bunun yanı sıra şirketlere yapılan saldırılar da önceki yıllara göre giderek artıyor. Mobil cihazlara yönelik tehditler ekosistemin gelişmesine paralel olarak artarken, bu konuda iyi bir şirket içi mobil cihaz güvenlik prosedürü oluşturamayan şirketler siber saldırganlar için hedef tahtası haline geliyorlar. Bunun yanı sıra kişisel cihazlarının güvenliğine yeterince önem vermeyen son kullanıcıların da özellikle geçtiğimiz yıl büyük sorunlarla karşılaştığına şahit olduk. Geçtiğimiz yıl birçok ünlü ismin özel fotoğrafları ve kişisel bilgileri yetersiz şifreler yüzünden ele geçirirken, bu konunun ciddiye alınmaması benzer sorunlar için davetiye çıkartmaya devam ediyor.

 
ETİKETLER : 1026
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN