Dosya Güvenlik 15 HAZİRAN 2015 / 10:54

Siber saldırılar teknoloji ile birlikte yeniden şekil alıyor

Teknoloji dünyasının yaşadığı hızlı dönüşüm her sektörü yeniden şekillendirdiği gibi siber saldırganlara da yeni hareket alanları yaratıyor. Yeni nesil teknolojilerin şirketler, kurumlar ve son kullanıcılar tarafından büyük bir hızla benimsenmesiyle birlikte siber saldırganların yöntemleri de yeniden şekillenirken, yeni nesil güvenlik tehditlerine karşı bilinçsiz olan bu yapılar risk altında kalıyorlar.

Özellikle bankacılık, iletişim, enerji ve savunma sektörleri yeni nesil saldırıların odak noktasını oluştururken, hızlı bir devinim içerisinde olan teknolojiyle birlikte bu yeni nesil saldırıların alanı giderek genişliyor. Devletler özellikle enerji ve savunma sektörlerine gelebilecek saldırılara karşı siber savunma ekipleri kurmaya başladıkları gibi karşı ataklar yapmaktan geri kalmıyorlar.

Bunun yanı sıra şirketlere yapılan saldırılar da önceki yıllara göre giderek artıyor. Mobil cihazlara yönelik tehditler ekosistemin gelişmesine paralel olarak artarken, bu konuda iyi bir şirket içi mobil cihaz güvenlik prosedürü oluşturamayan şirketler siber saldırganlar için hedef tahtası haline geliyorlar. Bunun yanı sıra kişisel cihazlarının güvenliğine yeterince önem vermeyen son kullanıcıların da özellikle geçtiğimiz yıl büyük sorunlarla karşılaştığına şahit olduk. Geçtiğimiz yıl birçok ünlü ismin özel fotoğrafları ve kişisel bilgileri yetersiz şifreler yüzünden ele geçirirken, bu konunun ciddiye alınmaması benzer sorunlar için davetiye çıkartmaya devam ediyor.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics